Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak Ayfer Başlığ’ın infazı yakıldı

Cezaevlerinde tutuklulara dönük baskı ve hak ihlalleri tahliye erteleme ve infaz yakmalarla devam ediyor. Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Ayfer Başlığ’ın infazı yakıldı.

 

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında gözaltına alınan Başlığ, “Örgüte üye olma” iddiasıyla tutuklanarak, cezaevine konuldu. Yargılandığı davada 9 yıl hapis cezasına çarptırılan Başlığ, 2025 yılının Şubat ayında tahliye olacaktı. Ancak Başlığ’ın infazı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven tarafından İmralı tecridine karşı 8 Kasım 2018 tarihinde başlatılan ve tüm cezaevlerine yayılarak, 200 gün süren açlık grevine katıldığı gerekçesiyle yakıldı. Gelişmeyi avukatlardan öğrenen anne Zekiye Başlığ, kızının infazının yakılmasına tepki gösterdi. 

 

İNFAZI YAKILDI 

 

Suçsuz yere tutuklanan kızının maruz kaldığı hukuksuzlukların bununla sınırlı kalmadığını belirten Başlığ, “İlk tutuklandığında Şırnak Cezaevi’ne konuldu. Ardından Erzurum Cezaevi’ne oradan da Bayburt Cezaevi’ne gönderildi. Kızımın guatr ve tansiyon hastalığı var. Bazen ilaçlarını veriyorlar bazen hiç vermiyorlar. Kızım hukuksuzluklara karşı açlık grevine girdiği için infazı yakıldı ve cezası uzatıldı. Boykot eylemi başladığından beridir kendilerinden haber alamıyoruz. Şuanda gözlerimiz cezaevlerinde gelecek bir haberde. Onları merak ediyoruz, durumlarından endişeliyiz” diye belirtti.

 

‘HİÇBİR DEVLET KANUNUNDA YOK’

 

Anne Başlığ, devamında ise şunları belirtti: “Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Çocuklarımız kime ne yaptı? İnfaz yakılması tamamen keyfidir. Devlet kanunlarında bir tutuklunun cezası bitince serbest bırakılır. Neden bu zulüm? Cezaevi şartları da her geçen gün ağırlaşıyor. Çocuklarımız bunun için şuanda eylemdeler. Talepleri kabul edilsin. Kürt halkı da kalkıp bu eylemi sahiplenmelidir. Kimsenin vicdanı bunu kabul etmemelidir.”

 

/Mezopotamya Ajansı- Zeynep Durgut/

İlginizi Çekebilir

Küresel piyasalar haftaya temkinli başladı
Katalonya’da bağımsızlık yanlıları çoğunluğu kaybetti

Öne Çıkanlar