Bayındır: Boykot tartışmalarının bizim açımızdan karşılığı yok

GündemPolitika

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, yarın düzenlenecek ikinci tur seçimleri için sandığa gitme çağrısı yaparak boykot tartışmalarının gündemlerinde olmadığını belirtti.

DBP Eş Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Bayındır, Yeşil Sol Parti Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Yeşil Sol Diyarbakır Milletvekili Halide Türkoğlu, HDP, DBP, Yeşil Sol Parti Bingöl İl eşbaşkanları Bingöl’de gazetecilerle bir araya geldi.

İkinci tur seçimlerinin “Türkiye’nin kaderini değiştirebilecek bir nitelikte olduğunu” ifade eden Bayındır şunları söyledi:

“Özellikle bölgede yürüttüğümüz seçim kampanyasında karşımızda iktidarı temsil edilen partilerden ziyade ağırlıklı olarak gerek kamu görevlilerinin, gerekse de devlet kurumlarının bir bütün olarak karşımızda bir seçim çalışmasını yürüttüğü bir dönemi geride bıraktık. Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken de özellikle bölge açısından bu gerçeklik hâlâ hakikatini koruyor. Yani bugün de cumhurbaşkanlığı seçimine giderken karşımızda iktidarın bir seçim çalışmasını yürüttü değil bunun yerine kamu görevlilerinin özellikle bölgede açık bir şekilde bir siyasi parti lehine, iktidar lehine adeta taraf tutarak pozisyon alarak ve bu konuda kamu kurumunun baskı gücünü de kullanarak cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyoruz.”

“Seçimlerde stratejik bir tutum tanıdık”

Seçimlere ilişkin “stratejik bir tutum takındıklarını” belirten Bayındır, “Karşımızda bir iktidar var. Zorla ülkeyi yönetmek isteyen, baskıyla yönetmek isteyen, antidemokratik uygulamalarla yönetmek isteyen demokrasinin, özgürlüklerin ve hukukun bir bütünüyle askıya alındığı ve bu konuda ısrar eden bir iktidar gerçeği karşımızda söz konusu. Bizler Yeşil Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi olarak özellikle ülkenin demokrasiye olan ihtiyacını, hukuka olan ihtiyacını, eşitliğe özgürlüğe ve adalete olan ihtiyacını gözeterek ve bu konuda stratejik bir tutum takınarak gerek 14 Mayıs seçimlerinde gerekse 28 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde tutumumuzu açık bir şekilde ortaya koyduk” diye konuştu

“Boykot tartışmalarının bizim açımızdan karşılığı yok”

“Kamuoyunda yürütülen ikinci turda boykot tartışmalarını” da değerlendiren Bayındır, boykot veya sandığa gitmeme tartışmalarının kendileri açısından karşılığı olmadığını dile getirdi.

Bayındır, “28 Mayıs’ta da bölge halkının çok güçlü bir şekilde cumhurbaşkanlığı seçimine, sandıklara gidip özellikle iktidarın yaratmış olduğu antidemokratik uygulamalara karşı bugün Erdoğan’ın şahsında sembolize edilen bu rejime karşı demokrasiyi, özgürlüğü, insan haklarını, eşitliği ve adaleti, bunların imkan ve olanaklarını ortaya çıkarabilecek tutumunu çok açık bir şekilde ve en güçlü bir şekilde ortaya koyacak. Biz buna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kılıçdaroğlu-Özdağ protokolünü eleştiriyoruz”

Gazetecilerin Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında uzlaşılan protokol sonrası CHP ile herhangi bir temasları olup olmadığı konusunda soruları da yanıtlayan Bayındır, herhangi bir temas olmadığını söyledi.

Yapılan protokole karşı en güçlü şekilde eleştirilerini ortaya koyduklarını belirten Bayındır, “Bizler açısından yüzde 1 tabanı olan bir parti ile yapılan bir protokolden ziyade Kemal Kılıçdaroğlu’nun 85 milyona seçim süreci boyunca Türkiye halklarına verdiği siyasi tutumdur esas aldığımız. Özellikle temel meselelerin çözümüne ilişkin ortaya koyduğu siyasi tutumdur. Dolayısıyla bizler açısından en büyük bağlayıcı nokta burası” dedi.

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de ikinci tur seçim yasakları başlıyor
Yüksek Seçim Kurulu 14 Mayıs seçimlerinin istatistiklerini paylaştı

Öne Çıkanlar