Belçika Başbakanı De Croo, istifa edeceğini açıkladı

DünyaGündem

🔴 Aşırı sağın yükselişe geçtiği Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından Belçikalı lider De Croo istifasını açıkladı…

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, pazar günü Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sonrası geç saatlerde düzenlenen bir mitingde, destekçilerine istifa edeceğini duyurdu.

Mensubu olduğu merkez sağ tandanslı Flaman Liberaller ve Demokratlar’ın (Open VLD) oy sayısının AP seçimlerinde büyük oranda düşmesi sebebiyle görevinden ayrılacağını belirten De Croo, “Bizim için çok zor bir akşamdı, kaybettik” ifadelerini kullandı.

Politico’nun haberine göre De Croo, pazartesi günü istifasını sunacak.

Pazar günü itibariyle sonuçlanan AP seçimlerinde, aşırı sağ partiler büyük kazanımlar elde etti.

Federal parlamentoda milliyetçi çizgideki Flaman parti N-VA oyların yüzde 18,9’unu aldı. Bu, 2019’daki seçim sonucuna göre yüzde 2,9’luk artışa karşılık geliyor.

Aşırı sağcı VB ise oyların yüzde 15,6’sını alarak önceki seçime göre yalnızca yüzde 3,7’lik artış yakaladı. Belçika’nın işçi partisi PTB-PVDA, yüzde 9,4’le oylarını korudu.

Sosyalist Flaman parti Vooruit, yüzde 9,1 ile oy oranını yüzde 2,4 artırdı. Flaman Hristiyan demokrat parti cd&v, oyların yüzde 9’unu alarak bir önceki seçimdeki yerini korudu.

Liberal çizgideki Frankofon MR Partisi, oylarını yüzde 1,6 oranında artırarak 9,2 ile 4. sıraya yerleşti. Başbakan Alexander de Croo’nun partisi Flaman liberal Open Vld ise yüzde 2,6 oranında gerileme kaydetti ve yüzde 5,7 oy oranı ile 9. oldu.

AŞIRI SAĞCI FLAMAN VB, YÜKSELİŞE GEÇSE DE BİRİNCİ GELEMEDİ

Ülkenin yüzde 60’ını temsil eden Flaman bölgesi parlamentosunda birinci gelmesi beklenen Vlaams Belang, N-VA’nın gerisinde kaldı.

N-VA yüzde 24,3’le ilk sırayı elde ederken, VB oylarını yüzde 4,3 artırsa da 22,8 oy oranı ile ikinci sıraya geriledi.

Ardından Vooruit, cd&v, PDVA, Open Vld ve Yeşiller sıralandı.

De Croo’nun istifa açıklamasından kısa bir süre önce, Fransa Cumhurbaşkanı Macron da Meclis’i feshettiğini ve seçime gidileceğini açıkladı.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Von der Leyen: Seçimler merkeze büyük sorumluluk düştüğünü gösteriyor
Avrupa Parlamentosu seçimlerine aşırı sağ damga vurdu

Öne Çıkanlar