Berlin ve Paris: Filistin devletini tanımak için erken

DünyaGündem

🔴 Üç Avrupa devletinin Filistin’in bağımsızlığını tanımalarının ardından Berlin ve Paris, şu an için bu yönde bir karar almayacaklarını açıkladı…

İspanya, İrlanda ve Norveç’in Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıma yönünde attıkları adımın ardından gözler Avrupa’daki diğer ülkelere çevrildi. Slovenya ve Malta’nın da kısa süre içinde benzer yönde adım atmaları beklenirken Almanya ile Fransa’dan aksi yönde açıklamalar geldi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, şu aşamada Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanımayacaklarını açıklayarak bu yönde adım atan ülkelerle arasına mesafe koydu.

Alman Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Almanya’nın bağımsız bir Filistin devletinin varlığını desteklediği, ancak buraya varılması için atılması gereken adımlar olduğu” vurgulandı. Açıklamada, Almanya’nın bu hedefe ulaşılabilmesi için Filistinli kurumların reform ve gelişme çabalarını desteklemeye devam edeceği kaydedildi.

Avrupa Birliği’nin (AB) diğer lokomotif ülkesi Fransa da, Almanya gibi şu an için Filistin’i resmen tanımak istemiyor. Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, böyle bir kararın sembolik olmaktan öte anlam ifade etmesi gerektiğini belirterek, henüz tanıma için uygun ortamın oluşmadığını ifade etti. Paris’te İsrail Dışişleri Bakanı İsrael Katz ile görüşen Sejourne, “Fransa böyle bir karar için koşulların karşılandığını henüz düşünmüyor” dedi.

/Kaynak:DW/

İlginizi Çekebilir

Urfa Cezaevinde 17 tutsağın tahliyesi engellendi
Almanya: Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararlarını uyguluyoruz

Öne Çıkanlar