Beyaz Saray: İran’a Şam’daki saldırıyla ilgimiz olmadığını ilettik

DünyaGündem

İran’ın, Şam’daki büyükelçiliğine yönelik İran Kudüs Gücü’nden bir komutanın ve altı askeri yetkilinin öldürüldüğü saldırının ardından İsrail’e karşılık vereceği beklentisi bölgede gerilimi artırdı. Beyaz Saray sözcüsü, “İran’a ABD’nin saldırıda bir rolü olmadığını ilettik” dedi. ABD Başkanı Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken İran kaynaklı tehditlere karşı İsrail’e “sarsılmaz destek” mesajı verdi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “Şam’daki saldırı ile ABD’nin bir ilgisi olmadığını İran’a ilettik. İran’ı saldırıyı bölgede gerilimi tırmandırmak ya da ABD personeline veya üslerine saldırmak için bahane olarak kullanmaması konusunda uyardık” dedi. Beyaz Saray sözcüsü çatışmanın yayılmasını istemediklerini de vurguladı.

F-15 üssünü ziyaret eden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gazze dışında başka bölgelerde de senaryolara hazırlandıklarını söylemiş, “Bize zarar verene biz de zarar veririz. İsrail devletinin tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya hazırız hem savunma hem de saldırı bakımından” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden da dün Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Netanyahu’ya, “İran ve onun desteklediği gruplardan kaynaklanan tehditlere karşı İsrail’in güvenliğine ABD’nin taahhüdünün sarsılmaz olduğunu” belirtmişti.

Reuters’ın konuya ilişkin bir haberinde İranlı kaynakların Washington’a İsrail’in saldırısına bölgede gerilimde büyük bir tırmanmadan kaçınacak şekilde karşılık vereceğinin işaretini verdiği belirtildi.

Blinken’dan yoğun telefon diplomasisi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bölgede gerilimin azaltılması için son 24 saat içinde telefon diplomasisini yoğunlaştırdı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Blinken Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanısıra; Suudi Arabistan ve Çin’in dışişleri bakanlarıyla görüştü ve Ortadoğu’da gerilimin kimsenin çıkarına olmadığını söyledi.

ABD’nin Ortadoğu temsilcisi Brett McGurk de Katar, Suudi Arabistan, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri ile görüşerek bu ülkelerden İran’a İsrail ile gerilimi düşürmesi çağrısında bulunmasını istemişti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan, Katar, Suudi Arabistan, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin dışişleri bakanlarının yanısıra, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüştü.

CENTCOM Komutanı İsrail’de

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Orgeneral Erik Kurilla da temaslarda bulunmak üzere İsrail’de.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, CENTCOM Komutanı’nın İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile görüşmesi bekleniyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komurtanlığı’ndansa henüz Orgeneral Kurilla’nın temaslarına ilişkin bir açıklama gelmedi.

 

/VOA/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Meksika, Ekvador’u Uluslararası Adalet Divanına şikayet etti
İran-İsrail gerilimi tırmanırken Rusya ve Almanya’dan Orta Doğu’ya itidal çağrısı

Öne Çıkanlar