BfV: Almanya’da aşırı sağcı gruplar güçleniyor

DünyaGündem

🔴 Almanya’da Anayasayı Koruma Teşkilatının 2023 yılı durum raporunda, bu ülkede aşırı sağcıların sayısında artış görüldüğü bildirildi…

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang tarafından başkent Berlin’de ortak basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanan 2023 raporunda, aşırı sağcı grupların göç ve uluslararası çatışma korkularını kullanarak destek tabanlarını genişlettikleri vurgulandı.

Faeser, Almanya’da demokrasinin güçlü olduğunu ancak aynı zamanda yoğun bir baskı altında bulunduğuna vurgu yaptı, aşırıcılıktan kaynaklanan iç tehditlere karşı olduğu kadar dış tehditlere karşı koymak zorunda olduklarını belirtti, “Demokrasimizi aktif olarak savunmak zorundayız” dedi.

BfV Başkanı Thomas Haldenwang ise, “Almanya’nın karşı karşıya kaldığı tehditlerin ağırlaşıyor olması, Anayasayı Koruma Teşkilatı olarak bizi de ağır sınamalarla karşı karşıya getiriyor. Şu anda çok yüksek düzeyde tehditlerle karşı karşıyayız” sözlerini kaydetti.

Thomas Haldenwang, ülkede 2022 yılında 38 bin 800 aşırı sağcı tespit edildiğini belirterek, “Almanya’daki potansiyel aşırı sağcı sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 4,6 artışla 40 bin 600’e yükseldi. Şiddet yanlısı olarak sınıflandırılanların sayısı ise yüzde 3,6 artışla 14 bin 500’e yükseldi” dedi.

Almanya’da aşırı sağ

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatının raporunda 2023’te aşırı sağcıların sayısının 40 bin 600’e yükseldiğine işaret edilerek, aşırı sağcıların işlediği suçların yüzde 22,4 arttığı belirtildi.

2022’de 20 bin 967 olan bu suçların 25 bin 660’a çıktığı aktarılan raporda, şiddet olaylarının da 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla 1148’e yükseldiği kaydedildi.

Reichsbürger (İmparatorluk Vatandaşları) olarak adlandırılan aşırı sağcı grubun sayısının 2 bin 500 artarak 25 bine ulaştığı ve bunlardan 2 bin 500’ünün de “şiddet eğilimli” olarak sınıflandırıldığı bildirildi.

/Ajans/

 

İlginizi Çekebilir

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı
Lübnan Başbakanı: İsrail ile gerilimi tırmandırmak istemiyoruz

Öne Çıkanlar