Biden’ın çekilmesi durumunda yerini alabilecek en olası aday Harris

DünyaGündem

🔴 Üst düzey kaynaklar, ABD Başkanı Joe Biden’ın başkanlık yarışından çekilmesi durumunda yerini alabilecek en olası adayın Kamala Harris olduğunu belirtiyor…

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) başkanlık seçimleri yaklaşırken, Başkan Joe Biden’ın yaşıyla bağlantılı endişeler nedeniyle adaylıktan çekilmesine yönelik tartışmalar sürüyor.

Biden’ın yarıştan çekilmesi halinde Demoratların adayının kim olacağı sorusu kısık sesle dillendirilirken, şu ana kadar ortaya atılan az sayıda alternatiften biri de ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris.

Biden’ın seçim kampanyası, Beyaz Saray ve Demokratik Ulusal Komite’den konuyla ilgili güncel tartışmalara vakıf yedi üst düzey kaynak, Harris’in, Biden’ın yerine geçebilecek en güçlü aday olarak öne çıktığını belirtiyor.

Kasım ayında yapılacak 60. başkanlık seçimleri öncesinde Biden, eski başkan Donald Trump ile CNN canlı yayınında kozlarını paylaştı.

Yayın sırasında Trump’a karşı üstünlük sağlayamayan Biden, zayıf performansının ardından yaşına ilişkin endişeler nedeniyle yarıştan çekilmesi yönünde çağrılarla karşı karşıya kaldı.

Önde gelen Demokratların bir kısmı, Harris dışında, popüler kabine üyeleri olan Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, Michigan Valisi Gretchen Whitmer ve Pennsylvania Valisi Josh Shapiro gibi Demokrat yöneticileri alternatif olarak öne sürdü.

Adı açıklanmayan üst düzey kaynaklar ide Harris’i göz ardı etmenin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

Kaynaklara göre, Demokratların adayı olarak belirlenmesi halinde Harris, Biden kampanyasının topladığı parayı devralacak ve kampanya altyapısını miras alacak.

Kaynaklar ayrıca, tüm alternatifler arasında en yüksek tanınırlığın Harris’e ait olduğunun altını çizerek, “ciddi şekilde aday olarak düşünülebilecek Demokratlar arasında en yüksek anket sonuçlarına” sahip olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz Salı günü yayımlanan bir Reuters/Ipsos anketinde, Harris, yüzde 42 ile Trump’ın bir puan gerisinde yer alıyordu. Yüzde 43 ile, bu fark, anketin yüzde 3,5 puanlık hata payı içinde olup, istatistiksel olarak Biden’ınkine eşit güçlü bir sonuç gösteriyordu.

Harris’in ulusal ofis için zaten incelenmiş ve Cumhuriyetçilerin yoğun incelemelerine tabi tutulmuş durumda olduğu da vurgulandı.

Biden’ın 2020 zaferinde kilit rol oynayan ABD Temsilcisi Jim Clyburn da Biden adaylıktan çekilirse Demokrat aday olarak Harris’i destekleyeceğini söyledi.

2008 ve 2016’da Hillary Clinton’ın kampanyasında görev alan Kaliforniyalı Demokrat stratejist Michael Trujillo, “Başkan Yardımcısı karşısında adaylık kazanmak neredeyse imkansız,” dedi.

Öte yandan, Biden’ın adaylıktan çekilmesine herkes sıcak bakmıyor.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Salı günü canlı yayına ilişkin yaptığı açıklamada, Biden’ın sadece “kötü bir gece” geçirdiğini ve Biden kampanyasının devam edeceğini söyledi.

Harris’in yardımcıları ise Biden ve Harris’i içermeyen bir Demokrat adaya ilişkin konuşmayı reddederek, “Başkan Yardımcısı Harris, Başkan Joe Biden ile ikinci dönem hizmet etmeyi sabırsızlıkla bekliyor,” dediler.

Biden’ın kampanyası, eyalet ön seçimlerinden sonra 3.894 delege topladı, geriye sadece birkaç düzine “kararsız” delege kaldı. Bu delegelerin, Demokratların adaylık kongresinden önce bu ay yapılacak sanal bir toplantıda Biden’ı resmen aday göstermesi bekleniyor.

“Delegelerin hepsi sadece Joe Biden delegesi değil, aynı zamanda Kamala Harris delegesi,” diyen Trujillo, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk günden itibaren 50 eyalette önemli bir delege ve destek olacak.”

Demokratik Ulusal Komite’nin eski geçici başkanı Donna Brazile de Biden’ın çekilme kararı alması durumunda hemen devreye girebilecek kişinin Harris olduğunu söyledi. “İnsanlar başka bir süper kahramanın hayalini kurabilirler ama bir süreç var ve son baktığımda, bu bir Biden-Harris biletiydi; o, biletin iki numarası,” diyen Brazile, Biden’ın Demokrat parti adayı olmaya devam edeceğini ve “hiçbir yere gitmeyeceğini” ifade etti.

Birkaç Demokrat stratejist ise ülkenin ilk siyahi ve kadın başkan yardımcısını başka bir aday lehine göz ardı etmenin, seçimin sonuçlarını belirlemede stratejik öneme sahip siyahi ve kadın seçmenlerin tepkisine yol açacağı görüşünde.

Kaynakların dördü, Harris’in CNN canlı yayınından bu yana spekülasyonlarda sıkça göz ardı edildiğini çünkü parti içinde etkili bazı Demokratların, onun Trump’ı yenebileceğini düşünmediğini belirtti.

ABD’de daha önce hiç kadın başkan seçilmedi ve Harris, başkan yardımcısı olarak kendini öne çıkarmakta zorlandığı bir rolde büyük ölçüde zaman harcadı. Geçtiğimiz yıla kadar, Beyaz Saray ve Biden kampanyası içinde çok sayıda kişi, Harris’in kampanya için bir yük olabileceğinden edişe ediyordu.

O zamandan bu yana, Harris kürtaj hakları konusunda kendi sesini bulmayı başardı ancak bu bile anketlerdeki konumunu önemli ölçüde iyileştirmedi. Harris’in onay oranları yüzde 40’ın altında ancak son anketler, Trump’ı yenme konusunda Biden ile neredeyse eşit şansa sahip olduğunu ortaya koydu.

Başkan yardımcısı ayrıca, görev süresi boyunca Cumhuriyetçiler ve muhafazakar medya tarafından cinsiyetçi ve ırkçı olarak nitelendirilen saldırılara sürekli olarak maruz kaldı.

Geçtiğimiz haftalarda Biden’ın yarıştan çekilmesini savunan üç Demokrat bağışçı, bu hafta Harris’i göz ardı etmenin “imkansız” olacağını düşündüklerini söyledi. Bağışçılar, daha önce Whitmer ve Newsom’u Biden’a alternatif olarak öne sürüyordu.

Bağışçılardan biri, “Demokrat parti içinde şu anda liderlik hakkında gerçek bir konuşma var ancak adil olmak gerekirse, bu beni pek heyecanlandırmıyor… Harris’i göz ardı etmek imkansız olacak,” dedi.

Başka bir bağışçı ise “(Harris) kimsenin tercihi değil ama evet, onu göz ardı etmek neredeyse imkansız,” ifadelerini kullandı.

Biden’ın eli, geçtiğimiz günlerde Kuzey Karolina’da önceden prova edilmiş bir konuşma sırasında gösterdiği iyi performans sayesinde güçlendi.

Eski Başkan Barack Obama’nın kampanyasında başkan yardımcısı olarak görev yapan Stephanie Cutter, “Başkan Biden aday ve aday kalacak,” dedi.

“İç parti kavgası arayanlara dikkat edilmeli çünkü bu bir Trump zaferini garanti eder,” diye ekledi.

/euronews/

 

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Beyaz Saray: Biden’ın başkanlık yarışından ‘kesinlikle’ çekilmeyecek
İsrail ordusu: Hizbullah tarafından yaklaşık 100 roket atıldı

Öne Çıkanlar