Biden’ın silah tedariki uyarısına İsrail’den yanıt: Hayal kırıklığı

DünyaGündem

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Refah kentini işgal etmesi hâlinde bu ülkeye silah tedarikini durduracaklarını açıklayan ABD Başkanı Joe Biden’ın bu uyarısının yankıları sürüyor.

İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Gilad Erdan, savaşından beri “minnettar” oldukları bir başkandan böylesi “ağır ve fazlasıyla hayal kırıklığına uğratıcı bir açıklama” duymaktan yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi.

İsrail kamu radyosu Kan’a konuşan Erdan, Biden’ın açıklamasının İran, Hamas ve Hizbullah tarafından “başarı yolunda umut verici bir şey” olarak yorumlanabileceğini söyledi.

Erdan, “İsrail’in binlerce terörist, rehine ve Hamas liderinin bulunduğu Refah gibi önemli ve merkezi bir bölgeye girmesi kısıtlanırsa, amaçlarımıza nasıl tam olarak erişmemiz beklenebilir?” ifadelerini kullandı.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ise ABD’nin tehdidine rağmen Gazze’deki hedeflerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Aşırı sağcı politikacı, “Başkan Biden’ın geri adımı ve silah ambargosuna rağmen bu savaşta tam bir zafere ulaşmayı başaracağız” açıklamasında bulundu.

Smotrich, “Hamas tamamen bertaraf edilene ve rehineler evlerine dönene dek savaşı sürdürmek zorundayız. Bu, Refah’ın tamamen ve en kısa sürede ele geçirilmesini içeriyor” dedi.

Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir de X hesabında “Hamas” ve “Biden” kelimeleri arasına kalp emojisi koyarak paylaşımda bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Tel Aviv’e silah sevkiyatını durdurma kararı alan ABD Başkanı Joe Biden yönetimine verdiği dolaylı yanıtta, “İsrail devletine boyun eğdirilemeyeceğini” söyledi.

Gallant, İsrail Savunma Bakanlığı mensuplarının aileleri için düzenlenen törende konuşma yaptı.

Hamas ve Hizbullah’ı vuracaklarını ve güvenliği sağlayacaklarını savunan Gallant, “En iyi dostlarımıza olduğu kadar İsrail’in düşmanlarına da sesleniyorum ve şunu söylüyorum: Ne İsrail Devleti, ne ordu, ne savunma teşkilatına boyun eğdirilemez. Güçlü duracağız, hedefimize ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, ülkesinin kuzey ve güney bölgelerinde hedeflerine ulaşacağını iddia eden Gallant, Gazze’deki İsrailli esirleri eve getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

 

/DW/

İlginizi Çekebilir

Zelenskiy: Doğu cephesinde inisiyatif Rusya’da
İddia: Bazı AB ülkeleri 21 Mayıs’ta Filistin’i tanıyabilir

Öne Çıkanlar