Birçok şehirde ev baskınları: Gazeteciler, siyasetçiler, muhtarlar gözaltında

Mersin ev Diyarbakır’da yürütülen soruşturmalar kapsamında birçok şehirde ev baskınlarında aralarında siyasetçi, muhtar, gazeteci ve müzisyenlerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: Çukurova TUAY-DER yöneticisi Selim Ekici, DBP’li Cengiz Dere ve Kadri Ezer.

MUHTAR DA GÖZALTINDA 

Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde sabah saatlerinde birçok eve asker ve polisler tarafından baskın düzenlendi. Nusaybin’in Menderê kırsal mahallesine yapılan baskında HDP İlçe eski Eşbaşkanı Şiyar Koç ile köy muhtarı Faris Alak ve Fırat Demir gözaltına alındı.

Kızıltepe ilçesinde ise, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski İlçe Eşbaşkanı Mahmut Damar ile Metin Yılmaz ve Sami İldem adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin “örgüte yardım etmek” iddiası olduğu belirtildi. Gözaltı sayısının artabileceği kaydedildi.

GAZETECİ DELAL AKYÜZ DE GÖZALTINDA

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Delal Akyüz, İzmir’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı. Akyüz’ün, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Akyüz, Çankaya’da bulunan İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

SANATÇI ŞÊRKO KANÎWAR GÖZALTINA ALINDI 

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 25 Nisan’da 21 kentte yapılan ev baskınlarında 191 kişinin gözaltına alınmış ve aralarında gazeteci ve avukatlarında olduğu 50’yi aşkın kişi tutuklanmıştı.

Aynı soruşturma kapsamında MA Music Koordinatörü Şêrko Kanîwar (Aslan Aydoğan) da gözaltına alındı. Aydoğan, Almanya’dan döndüğü Diyarbakır Havaalanı’nda gözaltına alındı. Aydoğan’ın, bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

AMEDSPOR BAŞKANVEKİLİ DE GÖZALTINDA

Amedspor Kulübü Başkan Vekili Ömer Elaldı’nın da gözaltına alındığını kulüp başkanı Selahattin Yıldırım duyurdu.

Amedspor Başkanı Selahattin Yıldırım, dosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Başkan vekilimiz Ömer Elaldı gözaltına alındı. Şampiyonluk yolunda iki gün sonra başlayacak play off maçları öncesinde yapılan bu operasyonu kabul etmiyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Münih’te oy sandıklarının yanına mescit kuruldu
Avrupa’da işten çıkarmalar tüm sektörlere yayıldı

Öne Çıkanlar