BM, İsrail’i çocuklara zarar verdiği için kara listeye aldı

DünyaGündem

Birleşmiş Milletler Örgütü İsrail’i savaş alanında çocuklara zarar veren bir ülke olarak kara listeye aldığını açıkladı.

İsrail Haaretz İsrail’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Gilad Erdan’a dayandırdığı haberinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, İsrail’i çatışma bölgelerinde çocuklara zarar veren ülkeler kara listesine ekleme kararı konusunda bilgilendirdiğini belirtti.

Erdan yaptığı açıklamada, Guterres’in kendisini resmi karar konusunda bilgilendirdiğini ve bu kararın Gazze savaşı sırasında çocuklara verilen zarar temelinde alındığını söyledi.  Erdan kararı “utanç verici” olarak nitelendirdi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun ofisi ise X platformunda yaptığı açıklamada: “Bugün Birleşmiş Milletler Hamas’ın destekçileri arasına katılarak tarihin kara listesine girmiştir.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, İsrail ordusunun “dünyanın en ahlaklı ordusu” olduğu ve Birleşmiş Milletler’in vereceği hiçbir kararın bunu değiştirmeyeceği belirtildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, İsrail’in çocuklara yönelik ihlallerin küresel failleri listesine eklenmesi kararının “İsrail’in Birleşmiş Milletler ile ilişkilerini etkileyeceğini” söyledi.

Diplomatik bir kaynak dün AFP’ye yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Hamas ve İslami Cihad’ı da çatışmalarda çocuk haklarına saygı göstermedikleri için BM’nin 18 Haziran’da resmi olarak yayınlanacak olan “utanç listesine” dahil ettiğini söyledi.

BM daha önce Hamas ve İslami Cihad örgütlerini de bu listeye almıştı. 

/ Şarku’l Avsat/

İlginizi Çekebilir

Hindistan’da aşırı sıcaklar: Su arayan maymunlar kuyuda ölü bulundu
Ali Engin Yurtsever: Kayyımlar ve Mücadele

Öne Çıkanlar