BM: Suriye’de 16,7 milyon kişi insani yardıma muhtaç

DünyaGündem

🔴Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’de halihazırda 16,7 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu, bu rakamın 13 yıllık savaş sürecinde en yüksek düzeye ulaştığını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye‘de siyasi ve insani durum hakkında oturum düzenlendi.

Burada üye ülkeleri bilgilendiren BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye’de tüm gelişmelerin “yanlış yönde” gittiğini, güvenlik, insani durum, insan hakları ve siyasi alanda gerilemeler olduğunu dile getirdi.

Pedersen, 13 yılın ardından çatışmanın çok sayıda cephede devam ettiğini, bölgesel etkilerin sürdüğünü dile getirdi.

Gazze’deki çatışmanın bölgesel etkilerinin ciddi endişe yarattığını kaydeden Pedersen, acilen insani ateşkes sağlanması gerektiğini vurguladı.

Pedersen, Suriye’de de gerginliğin azaltılması ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı uyarınca ulusal ateşkes için harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ülkedeki insani durumun kötüleştiğine işaret eden Pedersen, “16,7 milyon kişi insani yardıma muhtaç durumda. Bu, 13 yılın en yüksek düzeyi.” dedi.

Pedersen, Suriye’de savaş öncesi nüfusun yarısının yerinden edildiğini ve çoğunun güvenlik ve yaşam koşulları nedeniyle ülkelerine dönemediğini belirtti.

 

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Brüksel zirvesinde ‘nükleer enerjiye dönüş’ planı kabul edildi
Mordem Zel: Agir û Newroz

Öne Çıkanlar