BM Uluslararası Çalışma Örgütü Konferansı Cenevre’de başladı

DünyaGündem
🔴 BM ILO Genel Direktörü Houngbo “Gazze’de, Yemen’de, Sudan’da, Haiti’de, Ukrayna’da gördüğümüz korkunç çatışmalar, bir bütün olarak dünyamız ve özellikle de günümüzün çok taraflılığı açısından çok önemli bir sorun olmaya devam ediyor” dedi…

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Gilbert Houngbo, Cenevre’de düzenlenen ILO’nun 112’nci Uluslararası Çalışma Konferansı’nın açılış programında konuşma yaptı.

Dünya genelinde ekonomik açıdan kayda değer ilerlemeler, olumlu değişimler ve cesaret verici gelişmeler görüldüğünü kaydeden Houngbo, aynı zamanda kriz ve zorluklara da şahitlik edildiğini belirtti.

Houngbo, küresel makroekonomik beklentilerdeki “istikrara” işaret ederken, Uluslararası Para Fonunun (IMF), dünya ekonomisinde büyüme oranını 2024 ve 2025 için 3,2 düzeyinde tahmin ettiğini, bunun da oldukça istikrarlı olduğunu belirtti.

Dünya genelinde ekonomik faaliyetlerin salgın öncesi seviyelere geri döndüğüne dikkati çeken Houngbo, merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almaya yönelik etkili adımlarının bu olumlu gelişmeye katkıda bulunduğunu söyledi.

Houngbo, bu gelişmelerin işçilerin satın alma gücünü artırabileceği için olumlu olduğunu dile getirerek, son dönemde yaşanılan enflasyonist baskıların, işçilerin satın alma gücünü etkilediğini vurguladı.

Özellikle Orta Doğu ve dünyanın farklı yerlerindeki krizlerin olumsuz etkilerinin görüldüğünün altını çizen Houngbo, “Gazze’de, Yemen’de, Sudan’da, Haiti’de, Ukrayna’da, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda gördüğümüz korkunç çatışmalar, bir bütün olarak dünyamız ve özellikle de günümüzün çok taraflılığı açısından çok önemli bir sorun olmaya devam ediyor.” dedi.

Houngbo, ILO’nun, 2024 ve 2025’te küresel işsizliğin yüzde 4,9 olacağı yönünde tahmin yürüttüğünü kaydederken, bu oranın 2023’te yüzde 5 olduğunu anımsattı.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Alman turizm devi iflas etti
Özel: Hakkari Belediyesine kayyım atanmış olmasını reddediyoruz

Öne Çıkanlar