Boğaziçililerden YÖK’e dava

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Atanmış Rektör Naci İnci’nin hukuka aykırı işlemlerine dair soruşturma açmayı reddeden Yüksek Öğretim Kurumuna dava açtı.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Atanmış Rektör Naci İnci’nin hukuka aykırı işlemlerine dair soruşturma açmayı reddeden Yüksek Öğretim Kurumuna (YÖK) dava açtı.

Beş akademisyenin Ankara İdare Mahkemelerinde ayrı ayrı açtıkları davalarda YÖK’ün “Naci İnci hakkında soruşturma açılmasına yer olmadığına” ilişkin 27 Kasım 2023 tarihli kararının iptali talep edildi. Dava dilekçelerinde YÖK’ün, mahkemelerin akademisyenler lehine karar verdiği olaylarda dahi rektör hakkında soruşturma başlatmamasının ‘Rektör Naci İnci’nin hukuk dışı ve gayrimeşru soruşturmalarını koruyarak bu müdahalelerin artmasına neden olduğu’ belirtildi.

YÖK’ün soruşturma açmayı reddetmesi üzerine şikayetçi akademisyenlerden beşi kararı usul gereği ayrı ayrı Ankara İdare Mahkemelerine taşıyarak YÖK’ün mahkeme kararlarına aykırı bir karara imza attığı ifade edildi. YÖK’ün kararının iptal edilmesi talep edilen başvurularda “davalı idare, Rektör Naci İnci’nin hukuk dışı ve gayrimeşru soruşturmalarını koruyarak bu müdahalelerin artmasına neden olmaktadır” denildi. YÖK, Akademisyenler Tuna Tuğcu, Can Candan, Cem Ersoy, Lale Akarun ve Ünal Zenginobuz’un açtığı davaların birleştirilmesi için başvuruda bulundu. Ancak bu talepler reddedildiği için davalar ayrı ayrı ele alınacak. Ayrıca Naci İnci’nin de davalara müdahil olmasına karar verildi. (EVRENSEL)

İlginizi Çekebilir

‘Kanun Hükmü’ Almanya’da seyirciyle buluşuyor
ABD: İran iş birliği yapmaması halinde üzerindeki baskıyı artıracağız

Öne Çıkanlar