Bolsonaro’ya kara para aklama suçlaması

DünyaGündem

🔴 Brezilya’nın eski başkanı Bolsonaro, görevde olduğu dönemde Suudi Arabistan’dan aldığı beyan edilmemiş elmaslarla bağlantılı olarak ‘kara para aklama’ suçlamaları ile karşı karşıya.

Brezilya’da federal polis, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hakkında devlet başkanlığı döneminde aldığı mücevherleri zimmetine geçirdiği iddiası ile fezleke hazırladı.

Bolsonaro, 3 milyon dolar değerindeki mücevherler ile Suudi Arabistan’dan gelen beyan edilmemiş elmaslarla bağlantılı olarak kara para aklama ve suç ortaklığı ile suçlanıyor.

Kimliği belirtilmeyen iki polis kaynağı, Bolsonaro hakkındaki suçlamaları doğruladı.

Polis fezlekesi henüz Brezilya Yüksek Mahkemesi’ne iletilmezken, inceleme için ilk olarak başsavcı Paulo Gonet’e gönderilecek.

İnceleme sonrası Gonet, Bolsonaro hakkında mahkemeye suç duyurusunda bulunup bulunmayacağına karar verecek.

Suç ortaklığı ile de suçlanan Bolsonaro ile birlikte, eski Maden ve Enerji Bakanı Bento Albuquerque, Bolsonaro’nun eski yardımcısı Mauro Cid gibi isimler de kara para aklama suçlamaları ile karşı karşıya.

Mücevherlerin bir kısmı Ekim 2021’de Sao Paulo’nun uluslararası havalimanında, Suudi Arabistan’dan dönen bir hükümet yetkilisinin sırt çantasında bulununca gümrük yetkilileri tarafından ele geçirilmişti.

Geçtiğimiz yıl Federal Polis Bolsonaro’yu elmas mücevherleri gizlice ülkeye sokmaya çalışmak ve iki lüks saat satmakla suçlamıştı.

Yetkililer tarafından, Bolsonaro’nun Suudi Arabistan’dan hediye olarak aldığı iki lüks saatin satışından yaklaşık 70.000 dolarlık nakit para elde ettiği açıklanmıştı.

Brezilya, yurt dışından uçakla gelen vatandaşlarının 1.000 dolardan daha değerli malları beyan etmelerini ve bu rakamın üstündeki herhangi bir miktar için mal değerinin yüzde 50’sine eşit bir vergi ödenmesini zorunlu kılıyor.

Bununla birlikte Bolsonaro ikinci kez resmi olarak suçlanıyor. Eski devlet başkanı daha önce de geçtiğimiz Mart ayında Covid-19 aşı kayıtlarında sahtecilik yapmakla suçlanmıştı.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

30 bin nüfuslu Diyarbakır Hani Belediyesi’nin 39 milyonluk borcu çıktı!
İngiltere’nin yeni başbakanı Starmer kimdir?

Öne Çıkanlar