Borrell: Aspides misyonu Kızıldeniz’de Husiler’in 11 saldırısını engelledi

DünyaGündem

🔴 Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kızıldeniz’de seyrüsefer güvenliği için başlatılan “Aspides” misyonu kapsamında 68 gemiye yakın koruma sağlandığını ve 11 saldırıya karşı konulduğunu duyurdu.

Borrell, Kızıldeniz’de seyrüsefer güvenliği için 19 Şubat’ta başlatılan “Aspides” misyonunun operasyon komutanı Tuğamiral Vasileios Gryparis ile AB Komisyonu’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Aspides’in, Husiler’in Kızıldeniz’deki saldırılarının Avrupa pazarında neden olduğu zararın önüne geçilmek ve gemilerin güvenliğini sağlamak için başlatıldığını vurgulayan Borrell, Husilere karşı bir operasyon yürütülmediğini dile getirdi.

Husiler’in saldırılarının uluslararası hukuku ve seyrüsefer özgürlüğünü ihlal ettiğine değinen Borrell, saldırıların neden olduğu güvenlik sorunlarının bölgeyi istikrarsızlaştırdığını belirtti.

Borrell, “Her yıl dünyadaki ticaret trafiğinin yüzde 13’ü bu sulardan (Kızıldeniz) geçerken bugün sadece günde 70’ten fazla gemi Süveyş Kanalı’nı kullanıyor. Bu yüzden müdahale etmek gerekiyordu.” dedi.

“Misyonun Gazze ile ilgisi yok” mesajı

Operasyonun başlamasından bu yana geçen iki aydan kısa sürede 68 gemiye yakın koruma sağlandığını ve 11 saldırıya karşı konulduğunu bildiren Borrell, misyonun ayrıca ABD’nin bir grup ülkenin katılımıyla başlattığı “Refah Muhafızı Operasyonu” ile düzenli iletişim halinde olduğunu söyledi.

Borrell, operasyon kapsamında mevcut 4 geminin faaliyet gösterdiğini kaydederek, kapasiteyi artırmak için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

AB misyonunun Gazze’de yaşananlara yanıt olmadığını dile getiren Borrell, “Bizim yeni bir stratejik hedefimiz var. Bu hedef, seyrüsefer özgürlüğünü sağlamak ve uluslararası ticareti güvence altına almak için denizcilerin hayatını korumaktır.” dedi.

Borrell, saldırı altındaki stratejik deniz hatlarının korunmasının kritik önemde olduğunu vurgulayarak, “Bunun İran ve Husilerle ya da Gazze’deki savaşla hiçbir ilgisi yok.” ifadesini kullandı.

Tuğamiral Gryparis de şimdiye kadar 9 insansız hava aracı, 1 insansız su üstü gemisi ve 1 amfibi gemi balistik füzelerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Gryparis, “Operasyonumuz karada herhangi bir saldırı gerçekleştirmeyecektir.” dedi.

 

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

İspanya ‘Altın Vize’ uygulamasına son veriyor
Almanya’da işveren ile sendika, havalimanı güvenlik görevlilerinin ücret artışında anlaştı

Öne Çıkanlar