Gazeteci Burhan Karadeniz anılıyor

GenelGündem

Özgür basın emekçilerinden; 90’lı yılların genç ve yürekli Kürt gazetecilerinden Burhan Karadeniz, ölümünün 21’inci yılında Almanya’nın Bochum kentinde anılacak.

Burhan’ın arkadaşları Mahmut Güneş, Lütfü Bulutoğlu ve Örfü Pervane tarafından düzenlenen etkinlik 13 Nisan Cumartesi günü, saat 15:00’te Kültür Haus’ta ( Haus für Kultur, Religon und Soziales- / Baarestrasse: 32- 44793 Bochum) gerçekleştirilecek.

Burhan Karadeniz’i anma etkinliğinde onun anısına basılan Burhan Kitabı’ndan bölümler okunacak. Medya Haber TV’den gazeteci Cahit Mervan’ın hazırladığı Burhan Karadeniz Sinevizyonu gösterilecek. Kürt sanatçılar Memo Gül ve Diyar Akgül’ün müzik dinletisi sunacak.

Ayrıca etkinlikte gazeteci-yazar Ahmet Kahraman, yazar-avukat-siyasetçi Serhat Bucak, gazeteciler Günay Aslan, Cahit Mervan, Hüseyin Kalkan ile Medya Haber ve Özgür Politika’dan konuşmacılar da yer alacak. Etkinlikte  Burhan Karadeniz’in ağabeyi Baki Karadeniz ile Roland Meister de birer konuşma yapacak…

Burhan Karadeniz

Gazeteci-yazar (D. 1973, Diyarbakır – Ö. 2003, Bochum / Almanya). Liseyi bitirdikten sonra 1991’de Yeni Ülke gazetesinde gazeteciliğe başladı. Musa Anter, Gurbetelli Ersöz, Mehmet Şenol, Hüseyin Deniz, Ferhat Tepe, Hafız Akdemir gibi gazetecilerle birlikte çalıştı. Kontrgerillanın her gün canlar aldığı 1991-92’de Diyarbakır’da birçok arkadaşı öldürüldü. Genç yaşına rağmen kontrgerilla ve faili meçhuller üzerine defalarca manşetlik haberler yaptı. Tehditler aldı, ancak tehditlere aldırmayarak işine devam etti, ta ki Ağustos 1992’de Diyarbakır merkezde vurulana kadar. Burhan Karadeniz, arkadan kurşunlanmış, ensesinden aldığı kurşun yarasıyla felç olmuştu. O günden sonra tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürmeye başladı. Ama yine de gazeteciliği bırakmadı.

Sürgünde yaşadığı Almanya’da (1993), Özgür Politika gazetesinin yayına hazırlama çalışmalarına katıldı. Med TV yayına başladığında kitap tanıtımları yaparak “Mavi Vazo” programını hazırladı. Çalışmalarına 1998’de de “Sureten Jiyane” adlı bir program ekledi. 22 Mart 1999’da Med TV kapanınca Özgür Politika’da kültür-sanat sayfasında yazmaya başladı. Medya TV açıldığında tekrar televizyonda çalıştı. Haber Arası adlı programı hazırlayıp sundu. Kürdistan Gazeteciler Birliği (YRK)’nin de kurucu üyelerindendi. Geçirdiği bir kaza sonucu, Almanya’nın Bochum kentinde yaşamını yitirdi. Diyarbakır’da toprağa verildi. “Ruhumu O Topraklarda Bıraktım” adlı kitabı ölümünden sonra yayımlandı.

KAYNAKÇA: Şeyhmus Diken / “Karadeniz, Burhan” (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013), İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (Cilt 12, 2017).

 

İlginizi Çekebilir

İran Şam’da İsrail saldırısında tahrip olan konsolosluğunun yenisini açtı
Von der Leyen: Avrupa savunma harcamalarını hızlandırmalı

Öne Çıkanlar