Çekiçle parçalayıp ‘Türkiye’ yazmışlardı: Ahmet Kaya’nın mezarı onarılıyor

GenelGündem
16 Kasım 2000’de sürgündeyken geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden ve Fransa’nın Paris kentine defnedilen sanatçı Ahmet Kaya’nın mezarında onarım çalışmaları başladı.

2021 yılında, Ahmet Kaya’nın Paris’teki Père-Lachaise Mezarlığı’nda bulunan kabrinin mezar taşları ve mask kısmına zarar verilmiş, üzerindeki yazılar kırılmış ve “Türkiye” yazılaması yapılmıştı.

Mezar, üç yıl boyunca “yüzleşme” amacıyla restore edilmemişti.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kızları Melis Kaya’nın mezara saldırıdan sonra yazdığı yazıyı da paylaşan Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, restorasyon çalışmalarının başlatıldığını duyurdu.

“Rölyef çekiçle parçalanarak alın kısmına siyah kalemle ‘Türkiye’ yazıldı”

Ahmet Kaya’nın kızı Melis Kaya, yapmış olduğu paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

”Sürgünde 43 yaşında kaybettiğimiz babamın Paris’in Père-Lachaise mezarlığında bulunan mezarı, 21. ölüm yıldönümünden üç gün önce, 13/11/2021 tarihinde, kimliği belirsiz kişilerce tahrip edildi. Yüzünün kabartmasının bulunduğu rölyef çekiçle parçalanarak alın kısmına siyah kalemle ‘Türkiye’ yazıldı. Yıllarca Türkiye’de Türkçe şarkılar söylemiş, kocaman bir coğrafyanın farklı kimlik ve kültüründen her insanının duygusuyla ayrı ayrı özdeşlik kurarak onlara besteler yapmış, sözler yazmış, mezarının üzerinde “Tarifi imkansız acılar içindeyim/Yurdumdan uzak yağmurlar içindeyim” yazan bir sanatçıya reva görülen son da, sondan sonrası da bu oldu; ‘ben Kürdüm’ dediği için.”

Melis Kaya’nın yazısını hatırlattıktan sonra onarım ve restorasyon çalışmalarının başladığını duyuran Gülten Kaya, paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Cenazesi buzdolabında bekletilen ya da günlerce yol ortasında bırakılan, ölüsü polis araçlarının arkasına urganla bağlanıp yerlerde sürüklenen, cansız bedeni çırılçıplak soyulan, kemikleri bir çöp poşeti içerisinde ana babalarına teslim edilen Kürtler özelinde mezarlıkları parçalanan, tahrip edilen Ermeniler, Yahudiler için nekropolitika ne demek’i hatırlatmak, aslında ne ile mücadele ettiğimizi bir kez daha düşündürmek için; bu simsiyah nefret tarihini ve düşmanlığı unutmamak ve unutturmamak için paylaşmak istedim. Madem söz uçar, işbu yazı evrenin bir boşluğunda zamana asılı kalsın diye…”

“Yeni bir saldırı gibi algılanmış olduğunu görüyoruz”

Gülten Kaya’nın yapmış olduğu bu paylaşım, Ahmet Kaya sevenleri tarafından yanlış anlaşıldı ve Kaya’nın mezarına yeni bir saldırı olduğu düşünüldü.

Gülten Kaya yapmış olduğu bu paylaşımı silip yeni bir paylaşımda bulundu:

“Eşim Ahmet Kaya’nın kabrine 2021 yılında yapılan saldırı nedeniyle yaptığımız onarım/restorasyon çalışmasıyla ilgili paylaşımın, sevenleri tarafından (anılan metin yeterince açıklayıcı olmasına rağmen) yeni bir saldırı gibi algılanmış olduğunu görüyoruz.

Onarım ve yenileme çalışması sürmektedir. Gösterilen hassasiyetten dolayı teşekkür ediyor ve bir daha asla olmamasını diliyoruz.”

Kaynak: Rûdaw

İlginizi Çekebilir

Son seçim anketinde AKP ilk iki sırada yok!
Kayyım karşıtı yürüyüş 7’nci gününde devam ediyor

Öne Çıkanlar