CHP’nin kazandığı Gaziosmanpaşa’da oylar yeniden sayılıyor

GündemPolitika

Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu, AKP’nin yaptığı itiraz üzerine, bu ilçede kullanılan oyların yeniden sayımına karar verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul İl Seçim Kurulu’nda itiraz etti ancak bu talep reddedildi.

Saat 11’de oyların sayımına yeniden başlandı; ancak oyların sayıldığı salonda, CHP’liler ile AKP’liler arasında sık sık gerginlik yaşanıyor.

CHP’li Bahçetepe 897 oyla kazandı, AKP 8 bin 796 oyun iptalina itiraz etti

31 Mart’ta yapılan yerel seçimde, Cumhuriyet Halk Partisi, son 20 yıldır Adalet ve Kalkınma Partisi ondan önce de bu partiyle aynı gelenekten gelen Refah Partisi ve Fazilet Partisi tarafından yönetilen ilçede, 897 oy farkıyla seçimi kazandı.

CHP adayı Hakan Bahçetepe, 107 bin 636 (yüzde 40,45) oy aldı. 2014’ten bu yana iki dönemdir Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı olan Hasan Tahsin Usta ise 106 bin 757 (yüzde 40,12) oyda kaldı.

2019 yılında yapılan seçimlerde CHP 91 bin oya ulaşırken, AK Parti 143 bin oyla seçimi kazanmıştı.

AK Parti, Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itirazda geçersiz oyların sayısını gerekçe gösterdi.

353 bin 813 seçmenin bulunduğu Gaziosmanpaşa’da 274 bin 897 seçmen oy kullandı. Ancak bu oyların 8 bin 796 çeşitli nedenlerle iptal edildi.

AK Parti’den CHP’ye tepki: “Bize baskı yapmaya, hakimleri yıldırmaya çalışıyorlar”

Yeniden sayım sırasında açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Muammer Birdal, oy iptallerinde usulsüzlükler olabileceğini, seçim kurulunun kabul ettiğini belirtti.

Birdal, “İlçe seçim kurulu somut itirazlarımızı haklı gördü. CHP’liler oyları saydırmak istemiyor ama hâkim sayımı başlattı. CHP ise hâkim kararını tanımıyor. Bize baskı yapmaya hakimleri yıldırmaya çalışıyorlar. Milletin iradesi sandığa nasıl girmişse öyle çıksın istiyoruz. Burada şiddet uyguluyorlar” dedi.

 

/VOA Türkçe/

İlginizi Çekebilir

İsviçre, göçün sınırlandırılması için referanduma gitmeye hazırlanıyor
Biden: İsrail, yardım görevlilerini korumak için gerekeni yapmadı

Öne Çıkanlar