Cumartesi Anneleri: Adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 944’üncü haftasında gözaltına alınmalarına ilişkin yaptıkları açıklamada, bütün baskılara rağmen mücadeleyi sürdüreceklerini ve adalet arayışından asla vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 944’üncü haftasında Galatasaray Meydanı’nda polis işkencesi ile gözaltına alınan Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında serbest bırakılmaları sonrası basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamaya Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcileri Ümit Efe, Ümit Biçer, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ve çok sayıda Cumartesi Anneleri  katıldı. Açıklamayı, İHD Şube Başkanı Gülseren Yoleri yaptı.

‘MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Cumartesi Anneleri’nin tekrardan Galatasaray Meydanı’na çıkışının 4’üncü haftası olduğunu ifade eden Yoleri, saldırılar ile karşı karşıya kalmalarına rağmen yasakların hukuka aykırı olduğunu dile getirmekten vazgeçmeyeceklerini ifade etti. Yoleri devamla, “Maside Ocak’ın başvurusu sonrasın AYM hak ihlali kara verdi ve toplantı özgürlüğünün tanıma açısında önemli tespit içeriyor. AYM bu ülkeyi yönetenler bu eyleme saygı duy diyor. Bunu yapacak olan Beyoğlu kaymakamlığına kararı gönderdi. Bunun kaymakamlığa başvuruda bulunduk ve sorumluluk üstlenmesi istedik ama 4 haftadır gözaltı, saldırı ile karşıya karşıyayız adalet arayışımıza engellenmeye çalışılıyor. Bu hafta adli işlem yapılmadan serbest bırakıldık. Sonuna kadar haklı mücadelemizi sürdüreceğiz.”

‘OĞLUMA SÖZ VERDİM MÜCADELEYE DEVAM’

Ardından söz alan Cumartesi Annesi Hanife Yıldız, bugün yaşadığı gözaltı sürecinde gittiği her yerde mücadelesini anlatmaya çalıştığını söyledi.  Yıldız, “Ben oğlumu bir kere verdim ama onun adalet hakkını vermeyeceğim. Ölüme de mal olsa kendime ve oğluma söz verdim mücadeleye  devam edeceğim” diye belirtti.

‘SEVDİKLERİMİZİN AKIBETİNİ SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Devamında söz alan Cumartesi Annesi İkbal Eren de, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumartesi Anneleri’ne verdiği sözü hatırlatarak, “Haklarımızı kullanarak sevdiklerimizi akıbetini öğrenmek istiyoruz. Polisler eşliğinde hastaneye götürülüyoruz ve bize garip bakıyorlar onurumuz kırılıyor. Bizde bu hafta hastanedeki insanlara kim olduğumuzu anlattık. Bu hafta biraz daha sert gözaltına alındık her hafta sertleşerek devam ediyor. Üzerimiz aranarak gözaltı aracına bindirildik. Onlar ne kadar şiddeti arttırsa da biz Galatasaray’a gitmekten vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kulandı.

‘ELLERİMİZ YAKANIZDA’

TİHV Genel Sekreteri Coşkun Üsterci ise, Galatasaray Meydanı’nın polisler için bir suç mahalli olduğunu belirtti. Üsterci, “95 yılında beri Cumartesi İnsanları insan haklarının evrenselliğini savunuyor. 92-93’lerdeki gibi kayıp yaşamıyoruz bu devletlerin insan haklarına saygı duymasından dolayı olmadı bu mücadele sonucunda oldu. Bütün kayıplarımızı bulamadık, yüzleşme sürecini tamamlayamadık ama kayıplar yaşanmıyor. Suç mahalinde insan hakları savunucuları işkenceye maruz kalıyor gözaltına alınıyor. Devlet suç işliyor. Ellerimiz yakanızda” diye kaydetti.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Sancar: Bu seçimler değişimin miladıdır
Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid İran’a gitti

Öne Çıkanlar