Cumartesi Anneleri’ne polis şiddetine tepki

Galatasaray Meydanı’nda devam eden abluka ve polis şiddetine tepki gösteren Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, AYM’nin kararının tanınmamasına tepki gösterdi. 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Cumartesi Anneleri ile Medya ve Hukuk Araştırmaları Derneği (MLSA), Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararlarına rağmen Galatasaray Meydanı’nda süren polis ablukası ve saldırısına ilişkin İHD önünde açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu katıldı.
KARARA RAĞMEN YASAK SÜRÜYOR
Açıklamada ilk olarak gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak konuştu. AYM’nin “ihlal” kararlarını hatırlatan Ocak, “6 haftadır ters kelepçelenerek gözaltına alınıyoruz. Bunun nedenini öğrenmek istiyoruz. Hepiniz bizi çok iyi tanıyorsunuz. Bu güne kadar bir insanın kılına dahi zarar vermeyen bizlerin bu kadar şiddete maruz kalmamızın açıklaması olsun. Hangi yasağa karşı engellendiğimizi bilmek istiyoruz. Kaymakamlık ve valiliğin yanıt vermesini istiyoruz”  dedi.
POLİSTEN AÇIKLAMAYA SALDIRI 
Tutuklu annesi Selvi Gülmez ise, “Sen devlet isen devletliğini yap. Biz çocuklarımızı arıyoruz” tepkisinde bulunduğu esnada polis, kitleyi ablukaya aldı. Daha sonra polis, haber takibi yapan gazetecileri tartaklayarak, alandan uzaklaştırdı.
Bunun üzerine İHD şubesine geçilerek, basın toplantısı düzenlendi.
POLİS AYM’NİN KARARINI TANIMIYOR 
Basın toplantısında konuşan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Meral Nergis Şahin, Galatasaray Meydanı’nda yapılan gözaltıları hatırlatarak, polisin AYM’nin kararını tanımadığını söyledi. Şahin, “İstiklal Caddesi’ni tamamen trafiğe kapatan polis, kayıp yakınları ve hak savunucularını, olmayan bir kaymakamlık yasağını gerekçe göstererek ters kelepçeyle gözaltına aldı. Basın emekçileri darp edilerek alandan uzaklaştırıldı ve görüntü almaları engellendi” diye belirtti.
Ardından konuşan MLSA Temsilcisi gazeteci Murat Kök, AYM kararlarından itibaren Cumartesi Anneleri/İnsanlarının yapmak istediği eylemi yerinde takip ettiklerini belirterek, polisin şiddetini gözlemlediklerini ve raporlaştırdıklarını söyledi.
TOPLUMUN SORUNU
HDP’li vekil Musa Piroğlu da, polisin alandaki şiddetini “devlet terörü” olarak nitelendirdi. Bu durumun aynı zamanda hukukun rafa kaldırıldığını da gösterdiğini belirten Piroğlu, AYM’nin kararlarının ciddiye alınmadığını kaydetti. AYM’nin kararının Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından tanınmadığını vurgulayan Piroğlu, “Kanunsuz bir şekilde gözaltı ve işkenceye başvuruyorlar. Toplu bir şekilde bu işe itiraz etmediğimiz sürece devletin bu saldırıları devam edecek. Bu, toplumun sorunudur. Eğer karşı durmazsak bütün ülke ablukaya alınır. Ya buna karşı hep birlikte duracağız ya da hepimiz bunun altında kalacağız. Bu, bizim sorumluluğumuzdur ve hep birlikte olursak AYM kararı uygulanır. Bu görevimizdir ve yerine getirelim” çağrısında bulundu.
Bu haftaki eylemde şu isimler gözaltına alındı: “Hanife Yıldız, Eren Keskin, Besna Tosun, Ali Ocak, Sebla Arcan, Gülseren Yoleri, Hasan Karakoç, İrfan Bilgin, Ümit Efe, Leman Yurtsever, Hünkar Hüdai Yurtsever, Nazım Dikbaş ve Taylan Bekin”
Gözaltında alınanların İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Yurtdışında bugün kullanılan oy sayısı 241 bin
Kürkçü’den Kılıçdaroğlu’na uyarı: Milliyetçilik gazı Kürt seçmenin tercihini olumsuz etkileyebilir

Öne Çıkanlar