DEM Parti Esenyurt’ta ‘Özgürlük ve Demokrasi’ mitingi düzenledi

GündemPolitika

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütünün Esenyurt’ta düzenlediği ”Özgürlük ve Demokrasi” mitingine binlerce kişi katıldı.

Coşkunun hakim olduğu mitingte alkış ve zılgıtlar eksik olmadı. Kürtlerin birçoğu mitinge yöresel kıyafetleriyle katıldı. Yurttaşlar, iki ayrı polis kontrol noktasından geçerek, alana giriş yaptı. Miting alanından sık sık “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları yükseldi.

Büyük bir coşkunun hakim olduğu meydanı dolduran yurttaşlar, DEM Parti’nin seçim şarkıları ve Kürtçe stranlar eşliğinde halaya durdu.

Bayındır: Esas muhatap Öcalan’dır

Mitingde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır konuştu. ”PKK lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyüş gerçekleştirdiklerini” belirten Bayındır, “Kürdistan’da il il, ilçe ilçe, köy ve köy, kahraman ve direnişçi halkımızla bir araya geldik. Bugün bu özgürlük yürüyüşüne İstanbul ses veriyor. Kürdistan ve Türkiye, Kürtler ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için ‘özgürlük’ diyor” diye kaydetti.

Meclis’te Kürtçenin “bilinmeyen bir dil” olarak kabul edildiğini hatırlatan Bayındır, “Bugün İstanbul’da meydanlara dilimizle konuşuyoruz. Diyorlar ki “konuşun ama evde konuşun.’ Bugün burada dilimizi konuşuyoruz. Biz Kürt’üz, Kürdistanlıyız” dedi.

Kürtlerin tüm dünyada özgürlük mücadelesi için ayakta olduğunu vurgulayan Bayındır, “Bugün özgürlük ve kazanma günüdür. Bugün ayağa kalma günüdür. Gün bizim günümüz. Devran bizim devranımız. Zindanlarda 3 aydır açlık grevi var. Bizim özgürlüğümüz için. Onlarca zindanda binlerce yoldaşımız açlık grevinde. Onlar zindanda, biz sokaklarda direniyoruz. Zindanlarda direnenlere selam gönderiyoruz. Zulme karşı direniyoruz. 100 yıldır baş eğmedik. Bugün de eğmeyiz. Bu duruş kesinlikle hedefine ulaşacak. Yanlış hesap yapanlar, Kürtlere boyun eğdireceklerini sananlar bu meydana baksınlar” ifadelerini kullandı.

Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununun çözümünde muhatap olduğunu vurgulayan Bayındır, “Çok uzak değil. İmralı’da. Bu İmralı kapısını kıracağız ve çözümü sağlayacağız. Bu tecridi kabul etmiyoruz. Savaş ve düşmanlık istemiyorsanız bu tecridi kaldırın. Kürt halkının muhatabı bellidir. O da Sayın Öcalan’dır. Buradan İmralı’ya selam gönderiyoruz. Kurdistan’daki mücadelemiz başarıya ulaşacaktır. Yanlış hesaplar yapmayın. Kürtler kendi haklarını istiyor. Kürtler, muhataplarıyla sonunun çözümünü istiyor” diye konuştu.

 

/Yeni Yaşam/

İlginizi Çekebilir

Papa: Rusya-Ukrayna Savaşı için diplomatik çözüm yolu izlenmeli
SOHR: İsrail’in füze saldırısında 2 Hizbullah militanı hayatını kaybetti

Öne Çıkanlar