DEM Parti irade gaspına karşı İstanbul’dan Hakkari’ye yürüyor

GündemPolitika

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), “Kayyım Gaspına Karşı Yeni Eylem Planı” kapsamında İstanbul’dan Hakkari’ye yürüyüş başlatacak.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıdık Akış’ın tutuklanmasından sonra toplanan belediye meclisi, başkanvekili seçmişti. Hakkari Belediye eşbaşkanı ve meclis üyelerinin yer aldığı bir heyet oluşturularak, kayyıma karşı Ankara ve İstanbul’da bir dizi ziyaretlerde bulunacak. Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle görüşecek olan heyet, 27-28 Haziran’da Ankara’da olacak, 29 Haziran’da İstanbul’da düzenlenecek mitinge katılacak, 30 Haziran ve 1 Temmuz’da da İstanbul’da temaslarda bulunacak.

İstanbul’da 30 Haziran’da startı verilecek “İradeye Saygı Yürüyüşü” Hakkari’de tamamlanacak. İstanbul’da kitlesel uğurlanacak yürüyüşçülere her kentte yeni katılımlar olacak. 10 kişilik İstanbul yürüyüş grubuna, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Antalya, Ankara, Konya, Eskişehir, Kayseri, Adana, Mersin ve Hatay’da 3-5 kişilik gruplar dahil olacak.

Yürüyüşe Kürt illerinde katılım daha fazla olacak ve kitlesel uğurlamalar yapılacak.  5-10 kişilik gruplar yürüyüşe dahil olacak ve yürüyüşçüler 3 Temmuz’da Van’da buluşacak. 

İradeye Saygı Yürüyüşü’ne katılanlar, buradan kitlesel bir şekilde Hakkari’ye uğurlanacak. Yürüyüşçüler, 196 kilometre boyunca yürüyecek. Yürüyüşün 6 gün sürmesi bekleniyor. Yürüyüş güzergahında bulunan yerleşim yerlerinde halk buluşmaları da gerçekleştirilecek. Tüm kentlerden sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerinden isimlerin de yürüyüşe katılacağı öğrenildi.  

/MA/

İlginizi Çekebilir

Ukrayna’da mahsur kalan 2 beyaz balina özel operasyonla İspanya’ya taşındı
Asya ülkeleri dışişleri bakanları Tahran’da toplanıyor

Öne Çıkanlar