DEM Parti’de büyükşehirlerde aday çıkarıp çıkarmama kararı son aşamada

GündemPolitika

Yerel seçimde Türkiye’nin batısındaki 27 ilçede aday çıkaracağını duyuran DEM Parti’nin büyükşehirlerde aday gösterip göstermeyeceği ise henüz netleşmiş değil. Parti kaynaklarından alınan bilgiye göye, aday gösterme kararı alınması halinde büyükşehirler için ismi geçenler arasında Ahmet Türk de var.

 

Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Mehmet Aslan’ın haberi: 

 

DEM Parti’nin, büyükşehirlerde aday çıkartıp çıkartmayacağına dair tartışmalar sürerken, parti kaynakları konunun önemli bir aşamaya geldiğini aktardı. Parti yetkilileri ayrıca büyükşehir belediyeleri için ismi geçenler arasında siyasetçi Ahmet Türk’ün olduğunu da ekledi.

 

Mayıs ayında yapılan genel seçimlerin ardından Kurdistan ve Türkiye kentlerinde halk toplantıları düzenleyen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), buradan çıkan eleştiriler ve öneriler doğrultusunda yeni dönem politika ve mücadele hattını belirledi.

 

Kurdistan’da sandıklardan birinci ve ikinci olarak çıkılan tüm illerde 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde gösterilecek adaylarını ön seçim ile belirleme kararı alan partinin, hem büyükşehirlerde hem diğer il ve ilçelerde gösterilecek adaylarını Kent Uzlaşısı olarak adlandırılan model kapsamında halk belirleyecek.

 

BATI KENTLERİNDE ADAY ÇIKARMA

 

DEM Parti’nin 4 Aralık’ta toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında batı kentlerinde de aday çıkarma eğilimi ortaya çıktı. Bu eğilim, 16 Aralık’ta bir araya gelen Parti Meclisi (PM) toplantısında da destek gördü.  Parti Meclisi, bu konudaki nihai kararın MYK ve Eş Genel Başkanlar tarafından verilmesini uygun gördü.

 

 27 İLÇEDE ADAY GÖSTERİLECEK 

 

Sonrasında yeniden toplanan parti MYK’si, Mersin, Adana, Aydın, Antalya, Konya, Kocaeli, Manisa, Çanakkale, Tekirdağ, İzmir ve İstanbul’da olmak üzere 27 ayrı ilçede aday çıkarmayı kararlaştırdı.  Batıdaki diğer iller ve ilçeler için nasıl bir yol izleneceği sorusunun yanıtı ise henüz netleşmiş değil.

 

MASADA BÜYÜKŞEHİRLER VAR

 

Gündemdeki sıcaklığını koruyan bu konuya dair görüştüğümüz bazı parti kaynakları, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Aydın ve İstanbul gibi büyükşehirlerin masada tartışıldığını, buralarda aday çıkarıp çıkarmama adımı henüz karar altına alınmasa da önemli bir aşamaya gelindiğini paylaştı.

 

 HANGİ İSİMLER TARTIŞILIYOR?

 

Parti yetkilileri, büyükşehirlerde aday çıkartılması kararı alınması halinde kimlerin aday gösterileceğinin de tartışıldığını ifade etti. Ön seçimlerin yapılmayacağı batı kentlerde halkın talepleri doğrultusunda hareket edileceğini belirten parti yetkilileri, bu şehirler için halk toplantılarında ortaya çıkan raporları, araştırma ile önerileri tekrardan önlerine koyduklarını dile getirdi. Bu doğrultuda ise aday gösterilebilecek bazı isimler üzerinde tartışmalar yürütüldü.

 

Öyle ki batıdaki büyükşehirlerde gösterilebilecekler adaylar konusundaki bu tartışmalarda Ahmet Türk, Filiz Kerestecioğlu, Züleyha Gülüm, Rıdvan Turan’ın yanı sıra hali hazırda milletvekili olan Sırrı Süreyya Önder, Sırrı Sakık, Meral Danış Beştaş, Saruhan Oluç ve Ali Bozan’ın isimleri öne çıktı.

 

Parti yetkilileri, söz konusu isimler üzerinde tartışma yürütülse de aday çıkarıp çıkarmama konusundaki nihai kararın parti tarafından kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

 

MA / Mehmet Aslan

İlginizi Çekebilir

İran, Jina Emini’ye verilen Sakharov Öldülü’ne el koydu
Fırat Aydınkaya: Demirtaş’la Üç Saat

Öne Çıkanlar