Demirtaş ‘idam’ sloganlarına yanıt verdi: Ben büyük Kürt Komutan Selahaddin Eyyubi’nin torunuyum

GündemPolitika

Tutuklu Kürt siyasetçi Selahattin Demirtaş, seçim akşamı Erdoğan’ın konuşması esnasında kendisini hedef alan sözlerine ve “Selo’ya idam” şeklinde atılan sloganlara yanıt verdi. Demirtaş, “Ben, adını aldığım Kudüs fatihi büyük Kürt Komutan Selahaddin Eyyubi’nin torunuyum. Günü geldiğinde, hepinize adil davranacağıma söz veriyorum” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim akşamı balkon konuşmasında HDP’nin tutuklu eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ı “Diyarbakır’da 51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan bu terörist Selo’dur” sözleriyle hedef almıştı. Erdoğan’ın bu sözlerine alandaki kalabalaık ise ‘Selo’ya idam’ sloganları atmıştı.

Edirne F Tipi  Cezaevi’nde bulunan HDP’nin tutuklu eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘idam’ çağrılarına cevap verdi.

Demirtaş yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Hileli ve sahte bir zaferin sarhoşluğuyla, lüks sarayının balkonundan gırtlağını yırtarcasına iftira, tehdit ve hakaretlerini sürdüren yaşlı kral ve karşısında yalanlardan, hazdan başı dönmüş bir linç güruhu, hep beraber “idam” diye bağırıyor.

Olay, bir zamanların Fransa’sında geçmiyor. Sene 2023, yer Ankara. “Siz benim ceketimi bile asamazsınız” diyeceğim ama buna bile değmezsiniz. Sadece şunu söyleyeyim:

Ben, adını aldığım Kudüs fatihi büyük Kürt Komutan Selahaddin Eyyubi’nin torunuyum. Günü geldiğinde, hepinize adil davranacağıma söz veriyorum.”

HDP resmi Twitter hesabından, Erdoğan Selahattin Demirtaş ile ilgili sözlerine yanıt verilmişti. HDP paylaşımında şu ifadelere yer verilmişti:

“Seçim sonrası yaptığı konuşmasında Demirtaş’ı yuhalatıp, kin dolu sloganlar attıran Erdoğan bilmelidir ki bu boş tehditleri ne bizleri ne de hukuksuzca rehin aldığı arkadaşlarımızı yolundan alıkoyabilir. Yolumuzda yürümeye devam edeceğiz, bu ülkeye özgürlüğü, demokrasi ve barışı biz getireceğiz.”

/rd/

İlginizi Çekebilir

Yüksek Seçim Kurulu milletvekilliği seçiminin kesin sonuçlarını açıkladı
Şenyaşar ailesi: Mücadele adaletin anahtarıdır

Öne Çıkanlar