Demokrasi İçin Birlik: Kobani Davası’nda yargılanan bu ülkenin barış ve demokrasi umududur

GenelGündem

17 Nisan’da görülecek olan Kobani Davası’nın karar duruşması öncesi bir açıklamada Demokrasi İçin Birlik Platformundan geldi. DİB yaptığı yazılı açıklamada kurum ve siyasi partilere hukuksuzluğa karşı tutum alma çağrısı yaptı.

Açıklamada şu görülere yer verildi: 

 “Kobanê Davası’nda yargılanan barış ve demokrasi umududur” başlığıyla yayımlanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Dava hukuksuzdur. Başta savunma hakkı ve adil yargılanma hakkı olmak üzere Anayasa güvencesindeki bütün haklar ihlal edilmiştir, dosyalarda delil yoktur. Hem hukukçular, hem hukuk kurumları, hem toplumun demokratik güçleri tarafından defalarca ifade edildiği gibi davanın amacı insanlık düşmanı IŞİD’e karşı fedakarca yapılan direnişi cezalandırmak, dünyada görülmüş, görülmemiş tüm hukuksuzları icat ederek demokratik siyaset alanını yok etmek, ülkemizi ‘Kobane düştü düşecek’ naraları hâlâ kulaklarımızda olan savaştan rant sağlayan, zenginlik içinde yüzen Saray ve savaş tüccarı şürekasına teslim etmektir. 

Kobanê protestoları sırasında BM Genel Sekreterliği’nden ‘etki edebilecek aktörlerin devreye girmesi, yoksa Kobanê’de bir katliamın yaşanacağı’ yönünde açıklamalar yapıldı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de IŞİD’in Şengal’deki soykırımı ve Kobanê’nin IŞİD tarafından kuşatılması, yeni katliamların olacağı endişesiyle barışçıl protestolara yol açtı. ‘Kobanê düştü düşecek’ açıklaması yapanlar dışında herkes, binlerce kadını köleleştiren, insanları yakan, kelle kesen bu vahşete karşı tutumunu ortaya koydu. Kobanê protestolarında yaşamlarını yitirenlerin sorumlularının açığa çıkarılması için verilen onlarca önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi. Şimdi, demokratik bir ülkede açılması mümkün olmayan, görülmedik hukuksuzlukta, garabetlerle dolu bir davanın karar aşamasındayız.

Bu hukuksuzluğa izin vermek, seyirci kalmak sadece demokrasi mücadelesine büyük bir zarar vermekle kalmayacak, iktidarın Kobanê Davası’nı, yerel seçimlerde yeniden yeşeren demokrasi, eşit ve özgür olarak barış içinde ve birlikte yaşama umudumuza yönelik bir rövanşa çevirmesi anlamına da gelecek. Demokrasi İçin Birlik olarak IŞİD vahşetine karşı olanları, demokrasiden, hukuktan, barıştan yana olan bütün kişileri, kurumları ve siyasi partileri bu açık hukuksuzluğa karşı açık tutum almaya çağırıyoruz. Kobanê Davası’nda yargılanan bu ülkenin barış ve demokrasi umududur.”

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Bedri Adanır: Palmiyeler de kurudu, kayyımlar da gitti 
Kremlin: Tüm Orta Doğu ülkelerini itidalli olmaya çağırıyoruz

Öne Çıkanlar