Deprem uzmanları son sarsıntılara dikkat çekti: Bölge büyük bir depreme gebe

ÇevreGündem

Deprem bilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan; Hakkari ve çevresi için büyük deprem riskine, Prof. Dr. Osman Bektaş ise ‘Erzincan, Dersim, Çankırı’nın stres yüküne dikkat çekti.

Son bir haftada Bursa, Çankırı, Malatya, Elazığ, Hakkari ve Dersim’de meydana gelen orta büyüklükteki depremler endişelere neden oldu.

Farklı bölge ve fay segmentlerinde yaşanan depremlerin öncü olup olmadığı merak edilirken, son depremler ışığında yüksek riskli bölgeler de yeniden gündeme geldi. ‘

Haberglobal’in sorularını yanıtlayan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Türkiye gergin, yeni büyük bir depreme hazırlanıyor. Doğusundan batısına; kuzeyinden güneyine Türkiye gergin” dedi.

Son bir haftalık süreçteki depremler arasında en dikkat edilmesi gereken sarsıntıların Hakkari’de olan yer hareketleri olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ercan, “Kentte büyük olmasa da, 2 tane eşit büyüklükte depremin ardı ardına olması kuşku yaratıyor. Hakkari’deki orta büyüklükteki sarsıntılar, büyük depremin hazırlık aşamasına yakınlaştığını gösterir nitelikte. 2011 Van depremi olduktan sonra, kırılan fay hattının güneyindeki Bitlis Kalkanı dediğimiz ve Hakkari’yi içine alan segmentin deprem boşluğu içerdiğini gördük” diye konuştu.

Artçılar 2 yıl sürecek

Prof. Dr. Ercan, Yüksekova’yı da içine alacak olası büyük depremin 6.8 ile 7.3 arasında bir büyüklükte olacağına dikkat çekerken, şu uyarılarda bulundu: “Bu depremin en zaman olacağını bilmiyoruz ancak bölge büyük bir depreme gebe. Elazığ, Malatya, Çankırı’daki orta büyüklükteki depremleri  önemsemiyorum. Malatya, Elazığ ve çevresinde 6 büyüklüğüne varan depremleri 2 yıl daha görmemiz mümkün.”

Bursa’daki konumla çakışıyor

“Kuzey Anadolu fayının, Marmara’da 3 ana kolu var. Bu kollardan 2’si Marmara Denizi içinden, bir tanesi ise Bursa’dan geçiyor. 3 kol arasında kırılması en yüksek risk taşıyan kol kuzeydeki hat. İstanbul açıklarından Tekirdağ açıklarına uzanan segmentin büyük deprem üretme riski var. En az deprem üreten kol ise Gemlik, İznik, Akyazı hattı. Ancak Bursa Göksun’da 3.4 büyüklüğünde depremin konumu Bursa için beklediğim 7’lik depremin olacağı konumla çakışıyor.”

 

Hakkari ve Bingöl”

Deprem Bilimci Prof. Dr. Osman Bektaş ise merak edilen soruları yanıtlarken, son bir haftada yaşanan orta büyüklükteki depremlere ilişkin, “1999 Gölcük depreminden sonra birçok yerde deprem ölçüm cihazlarının sayısı arttırıldı. Karadeniz dahil her yerden çok fazla sismik hareket alıyoruz. Bu durum, ‘her yerde deprem olacak’ anlamı taşımıyor ancak Doğu Anadolu’da enerji biriken bölgeler Hakkari ve Bingöl olarak öne çıkıyor. Bu bölgelerde 6 ve üzeri büyük depremler olabilir” bilgisini paylaştı.

Prof. Dr. Bektaş, uyarı ve görüşlerini şöyle aktardı:

“7.6’lık Pazarcık ve 7.5’lik Elbistan depremlerinden sonra bölgede sismik aktivitenin artması gayet doğal. Büyük iki depremin enerjisi yer altına indi. Bölgeyi çevreleyen kentlerde orta büyüklükte sarsıntılar 2 yıl daha sürecek Ancak kırılmayı bekleyen segmentler için tetiklenme riski de söz konusu.

Asrın felaketi Doğu Anadolu’nun depremselliğine format attı. Doğu bölgemizde sismik aktivite artmış durumda. 1999 Gölcük depremi sonrası büyük depremlerin doğuya doğru ilerlediğini görmekteyiz. Erzincan, Tunceli, Çankırı Ilgaz’da riskli ve enerji yükü artan bölgeler olarak dikkat çekiyor.”

/RD/

İlginizi Çekebilir

Yargıtay son kararla Erdoğan’ı uyardı: Meşruiyeti tartışmaya açılabilir
Çok nadir bulunan yarı dişi, yarı erkek kuş görüntülendi

Öne Çıkanlar