Dersim Katliamında hayatını kaybedenler anılıyor

GenelGündem

Dersim katliamının 87. Yıl dönümünde katliamın yaşandığı alanda hayatını kaybedenler için anma düzenlendi.

Dersim katliamının başlangıç tarihi olarak kabul edilen ve “Tunceli Tenkil Harekatı” olarak bilinen 4 Mayıs 1937 Bakanlar Kurulu kararının 87. yıldönümü nedeniyle katledilenler anısına anma etkinlikleri yapılmaya başlandı.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu tarafından organize edilen anma etkinliği ilk olarak Dersim merkeze bağlı Gole Xızır’da gerçekleşti.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları,

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat, DAD Genel Merkez Yöneticisi Pir Zeynel Kete, DEM Dersim Milletvekili Ayet Kordu, Dersim Belediye Başkanı Cevdet Konak ve çok sayıda vatandaş ellerinde karanfillerle Gole Xızır ziyaret alanında bir araya geldi.

Dersim katliamında hayatını kaybedenlerin anısına mum yakılıp dualar edildikten sonra lokmalar dağıtıldı.

Dersim katliamının acısını 87 yıldır yaşadıklarını ifade eden konuşmacılar, Dersim katliamının sadece Dersimlilerin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu ifade ettiler.

Anmada ilk olarak söz alan DAD Genel Merkez Yöneticisi Pir Zeynel Kete,4 Mayıs günün kara bir gün olduğunu ifade etti. Kete, ” Dersim’de yaşanan katliamı unutmadıklarını ve bunun bir ara gelerek 4 Mayıs’ı anıyoruz. Ölenler şehitlerimizdir onları asla unutmayacağız”dedi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat, “Dersim soykırımı sadece Alevilerin sadece Dersimlilerin değil Türkiye’nin hatta dünyanın bir sorunu olduğunu özellikle de altını çizmek istiyorum. Bizler Avrupa’da da Dersim soykırımını tanınabilmesi adına birçok çalışmaları yürütüyoruz. Ama bu çalışmaları yürütürken her Dersim’e geldiğimizde görüyoruz ki devlet resmi devlet ideolojisi ya da devlet üst aklı buna ne denilirse Dersim’de Dersim soykırımıyla yüzleşmek ya da bunun hesabını verebilmek adına adım atması yerine inkarcı, asimilasyoncu, politikalarını devam ettiriyor maalesef “diye konuştu.

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

ABD’de yapay zekalı F-16 ile pilot kontrolündeki F-16 savaş uçağı arasında ‘it dalaşı’ yapıldı
Demokrat Kongre üyelerinden Başkan Biden’a İsrail mektubu

Öne Çıkanlar