Dersim’de kayyıma karşı oturma eylemi yapıldı

GündemPolitika

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasını basın açıklaması ve oturma eylemi ile protesto etti.

DEM Partili Hakkari Belediye Eş Başkanı’nın gözaltına alınarak görevden alınması ve yerine kayyım atanmasının tepkileri devam ediyor.

Rûdaw’ın haberine göre Dersim’de Emek ve Demokrasi Platformu kayyımlara tepki göstermek için DEM Parti İl Binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Aralarında Dersim Belediye Eş Başkanları Cevdet Konak ile Birsen Orhan’ın da yer aldığı basın açıklamasına bir çok vatandaş da destek verdi.

“Kayyım irade gaspıdır, bu kararı tanımıyoruz, faşizme boyun eğmeyeceğiz” pankartının açıldığı açıklamayı DEM Parti İl Başkanı Özcan Gürtaş okudu.

Gürtaş, kayyım atamalarının hukuki hiçbir izahatı olmadığını belirterek, “AKP-MHP iktidarı halka karşı suç işlemeye devam ediyor. Bu iktidar yıllardır Kürt halkı şahsında halk iradesini hiçe sayıyor. İktidar yasaları askıya alıyor. Fiili olarak OHAL yasalarını devreye sokuyor. Kürtlerin seçme seçilme hakkını zorbalıkla elinden alıyor. Kürtlerin kendini, kentini yönetmesine tahammül etmiyor. Bu sabah Hakkari Belediyesi Eş Başkanımız Mehmet Sıddık Akış sahte bir iddianameyle Van’da gözaltına alındı. Belediyemiz polis zoruyla gasp edildi. Jet hızıyla yerine kayyım atandı. Bu bir kumpastır. İktidar yargı eliyle düzmece iddianamelerle belediyelerimizi işgal etti. Bu sabah Hakkari Belediyemizin hedef alınması siyasi darbedir. Seçim sonuçlarını yok saymadır. Halkın iradesini gasp etmekdir. İktidar yıllardır şiddet yöntemlerinde ısrar ediyor. Kürtlerin en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını tanımıyor. Buna rağmen partimiz Kürdistan halklarından aldığı ferasetle demokrasi kültürünü savunuyor. Mehmet Sıddık Akış şahsında ve Hakkâri belediyesi özelinde gasp edilen milyonlarca Kürdün iradesidir. Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir. Gasp edilen Kürtlerin iradesidir. Gasp edilen Türkiye haklarının demokrasi ve barış talebidir. Gasp edilen demokrasidir. Bu bir kumpastır, bu bir gasptır, talandır, halkın iradesini tanımamadır. Bu işgaldir” dedi.

“Hakkari halkı yalnız değildir”

Gürtaş’ın ardından sözü Dersim Belediyesi Eş Başkanı Birsen Orhan aldı. “Bizler her seferinde demokratik siyaset anlayışını örmek istedikçe bizim bu talebimiz sarayın duvarlarına çarptı” diyen Orhan,”Sarayın duvarları seçilmişlerimize zindan duvarı oldu. Buradan haykırıyoruz. Hakkari halkı yalnız değildir. Talan ettikleri belediyelerimize tek hesap sormadan, hiçbir soruşturma açmadan, dava sonucu açıklanmadan keyfi bir şekilde belediye eş başkanımız görevinden alınmış ve Hakkari halkının iradesi gasp edilmiştir. Bunun sadece Hakkari ile sınırlı kalmayacağını, nerelere varacağını çok iyi bildiğimizden size boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Biz Hakkari’yiz, Hakkari’de Dersim’dir”

Orhan’ın ardından söz alan Dersim Belediyesi Eş Başkanı Cevdet Konak da kayyım kararını kınayarak şöyle devam etti:

“Eş başkanımız sadece Hakkari’nin değil milyonların eş başkanı, belediye başkanıdır. Türkiye halklarının, yurtseverlerin, sosyalistlerin başkanıdır. Biz Hakkari Belediyemizi gasp eden, irademize saldıran tüm güçleri kınıyoruz. Halkımız geçmişte olduğu gibi bugün de yarın da kendi demokratik yerel yönetim iradesini koruyacak. Burada halkımıza sözümüzdür. Biz Hakkari’yiz, Hakkari’de Dersim’dir.”

Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapan grup, yarın itibarıyla her gün saat 17.00-24.00 arasında Dersim Belediyesi önünde oturma eylemine devam edeceklerini duyurdu.

İlginizi Çekebilir

Emine Şenyaşar’dan Adalet Bakanı’na çağrı: Ya istifa et ya karşımıza çık
CHP heyeti kayyum atamasına karşı Hakkari’ye gidiyor

Öne Çıkanlar