Dersim’de Kobani Davasında verilen kararlar protesto edildi

GenelGündem

Kobane Davasında verilen kararlar DEM Parti Dersim İl Örgütü tarafından protesto edildi.

Açıklamada, “Kobanî Kumpas Davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız bu topraklardaki tüm ötekileştirilenlerin gönlünde berat etmişlerdir” ifadeleri kullanıldı.

Kobane Davasının dünkü karar duruşmasında Selahattin Demirtaş 42 yıl, Figen Yüksekdağ 30 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile eski milletvekili Emine Ayna 10 yıl hapis cezası aldı. Aralarında Altan Tan, Sırrı Süreyya Önder, Ayhan Bilgen ve Aysel Tuğluk’un da bulunduğu 12 sanık beraat ett Ayla Akat Ata, Ayşe Yağcı, Gültan Kışanak ile Sebahat Tuncel’in ise tahliyelerine karar verildi.

Kamuoyunda tepki çeken kararların ardından DEM Parti Dersim İl Örgütü tarafından parti binasının önünde basın açıklaması yapıldı.

DEM Parti İl Eşbaşkanı Özcan Gürtaş’ın kamuoyu ile paylaştığı açıklamada, “Türkiye hukuk tarihine, yargı tarihine dün yine kara bir leke daha sürüldü. Çetelerin, mafyaların, güpegündüz kent meydanlarında çakarlı araçlarla serbest dolaştığı, serbest bırakıldığı bir süreçte; Kürtleri asit kuyularında katleden, binlerce faili meçhul cinayet işleyen Jitem’in davalarının aklandığı bir süreçte Kürtler, devrimci ve sosyalist siyasetçiler cezalandırılıyor” denildi.

Açıklamasını sürdüren Gürtaş, “Dün Sincan’da AKP-MHP yargısı tarafından bir hukuk katliamına daha imza atılmıştır. Sincan’da alınan kararla Selahattin Demirtaş’a 43 yıl 6 ay, Figen Yüksekdağ 30 yıl 3 ay ve diğer arkadaşlarımıza toplamda yüzlerce yılla varan hapis cezaları verilmiştir. İddianame nasıl Saray’da ve MHP Genel Merkezinde yazıldıysa, bu karar da aynı odaklar tarafından verilmiştir. Türkiye’de yargı diye bir şey kalmamıştır. Türkiye’de şu anda yargının almış olduğu bu karar askeri cunta mahkemelerine rahmet okutacak bir karardır. Kobanê davasında bir hukuki darbe daha, bir siyasi darbe daha gerçekleştirilmiştir” dedi.

Özcan Gürtaş açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Şunu bir kez daha söylüyoruz; faşizme asla geçit vermeyeceğiz. Faşizme karşı daha çok omuz omuza olmanın, daha çok dayanışmanın olması gerektiği biz zaman dilimindeyiz. Biz bu cezaları tanımıyoruz, biz bu kararı tanımıyoruz.

Selahattinler, Figenler, Günay Kubilaylar Kobanî Kumpas Davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız, Kürtlerin, Türklerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve bu topraklardaki tüm ötekileştirilenlerin gönlünde berat etmişlerdir, özgürlerdir.

Haksız ve hukuksuz yere ceza verilen arkadaşlarımız, bütün dünya kamuoyunun vicdanında beraat etmişlerdir. İçeride de dışarıda da mücadelemiz sürecek ve tüm ezilenlerin hakları için birlikte kazanacağız!”

/Rûdaw/

İlginizi Çekebilir

ABD Temsilciler Meclisi İsrail’e acil silah desteği tasarısını onayladı
Adıyaman Tharsa Antik Kenti’nde oda mezar bulundu

Öne Çıkanlar