Dicle Anter: Suç Örgütü Devlet

Yazarlar

Devletin kurulduğu günden itibaren kemikleşmiş yapısı hangi hükümet gelirse gelsin veya hangi sistemi kuracaksa kursun o yapı onları içine alıp eritiyor. Yirmi senedir iktidar olan bir parti dahi çaresizlik içinde teslim alınmış bir halde kendini şiddete uyarlayarak kurtulma çabası içinde yazık.

İktidara geldikten sonra verilen olumlu bütün söylemler ikinci dönemde rafa kaldırıldı ve ellerini havaya kaldırdı. MHP ortaklığı ile beraber çöküşte başladı. AKP içinden birilerinin “fabrika ayarlarına dönmemiz gerekir” demesi boşuna değil.  Eskiden bir HDP li TV programlarına çıktığı zaman ilk o kişiye sorulan soru “PKK yi kınıyor musunuz?”. 

Şimdide biz soruyoruz “ülkü ocaklarını kınıyor musunuz?”. İzmir de ki katliam girişimini yapan şahıs sizlerin elemanı bu açık ve net. Timsah gözyaşlarınız boşuna dökmeyin kimse sizin sahte açıklamalarınıza da inanmıyor. İçinizden biri çıktı ve her şeyi itiraf ediyor pisliklerinizi ortaya koyuyor çünkü biliyor oda sizin içinizden biri.

O konuştukça eliniz ayağınız birbirine dolanıyor. O kadar önemli konulara değiniyor ki hükümet bunu ciddiye alacağına hukuk sistemini devreye sokacağına ona suikast yapmayı planlıyor bu girişim bile söylediklerinin doğruluğunun ispatı değil midir? Saraya sıra geldiğini bilenler panik içindeler onun için bu planlar yapılmıyor mu? 

Legal ve illegal güvenlik güçleri her zaman var olmuştur hatta bunun tanımlamasını da kendileri yapmıştır. Devlet gerekirse bu yapıları kullanabilir. Normal şartlarda emniyet güçleri ve askerler devletin güvenliğini sağlar. Ülke gerçeğini kabul etmeyen o kemik yapı bu ülkenin başına bela olmuştur. JİTEM ve korucu ayrıca kirli işlerinde mafyayı kullanarak kaosun yaratıcıları olmuşlardır.

Şimdilerde ise saraya bağlı saray danışmanının emrinde SADAT adında bir ordu yapılanması vardır. Senelerdir JİTEM var mıdır yok mudur tartışmaları kesinlik kazanmamışken (ki var olduğu kesindir)  başka bir olayla karşı karşıya olduğumuz da aşikârdır. Polis devletin kurumu ve vatandaşın güvenliğini sağlayan bir kurumdur. İzmir’de ki katilin korunarak arabaya götürülmesi polis vatandaşı değil katili koruma altına alma anlamına gelmiyor mu?

Neden yazının başlığını böyle attım diye soranlara Toplumsal Bellek Platformunun öldürülen insanların listesine bir göz atsınlar. Bu kadar güçlü bir ordu ve polis teşkilatı varken neden SADAT?  Bu kurumu kim finanse eder ve kime bağlıdır. Bunların cevabını verecek tek kişi saray başkanıdır. Tanrıverdi saray başkanının danışmanlarından biridir. İzmir katili bu örgütün bir elemanımıdır? Soruyoruz soracağız da. 

Ülkede elle tutulur bir kurum kalmadı yandaşlarınıza imkânlar sunarak bütün kirli işlerinizi ört bas ediyorsunuz. Hukuk artık işlemiyor, Peker’in dediği gibi her şey sarayda olup bitiyor. Saray başkanı kontrolü kaybetmeye başlarken 2023 için her türlü olaydan haberdar olmasına rağmen sessiz kalması da hayra alamet değildir. Evvelden de yazmıştım bu yaz çok sıcak geçecek…

 

/20.06. 2021 BATMAN/

İlginizi Çekebilir

Gökhan Yavuzel: Lanetli Kadın
Zülküf Kurt: Derin devlet dönemi kapandı

Öne Çıkanlar