Diril davasında Apro Diril’e müebbet hapis cezası verildi

GenelGündem
 Şimoni Diril’in öldürülmesine dair açılan davanın karar duruşmasında sanıklardan Apro Diril’e müebbet hapis cezası verilirken, diğer sanıklar beraat etti. 
Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Mehrî köyünde 11 Ocak 20220’de Hürmüz Diril (71) ve Şimoni Diril (65) çifti kayboldu. Kaybolmasından 70 gün sonra cansız bedenine ulaşılan Şimoni Diril’in ölümüne dair Apro Diril, Behçet Öztunç ve İsmail Yıldız hakkında “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” ve “Tasarlayarak öldürme” suçundan dava açıldı.
Davanın 6’ıncı duruşması Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, tutuklu sanık Apro Diril ile tarafların avukatları hazır bulundu.
Savunmaların ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanık Apro Diril hakkında, “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” ve “Tasarlayarak öldürme” suçundan müebbet hapis cezası, Behçet Öztunç ve İsmail Yıldız hakkında ise beraat kararı verdi.
AV. DİLSİZ: KARARI ÜST MAHKEMEYE TAŞIYACAĞIZ
Şırnak Barosu Başkanı ve Diril ailesi avukatı Rojhat Dilsiz, verilen kararı bir üst mahkemeye taşıyacaklarını belirterek, hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.  Dilsiz, “Bir ülkemiz gerçeği olarak Apro Diril ile beraber ona aracılık eden gerçek faillerin ortaya çıkmadığı, çıkarılamadığı yargısal süreçte hukuki mücadelemiz devam edecektir” dedi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

HÜDA PAR’ın Genel Başkanı Yapıcıoğlu karma eğitimi hedef aldı
Amerika, Orta Doğu’ya yeni savaş gemileri gönderiyor

Öne Çıkanlar