Diyarbakır Barosu Başkanı ve Yönetimi hakkında fezleke hazırlandı

GündemPolitika

Adalet Bakanlığı’nın soruşturma izni vermesinin ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, baro başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında fezleke hazırladı.

Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili davanın görüldüğü Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi, şimdi de Diyarbakır Barosu yöneticilerini, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi altında yargılayacak.

Baro yöneticilerine yöneltilen suçlamalar, 24 Nisan 2022’de yapılan ve “Yüzleşme ve Helalleşme 24 Nisan 1915 Tarihinden Başlamalıdır” başlıklı açıklamadan kaynaklanıyor. İlk duruşma 18 Ekim’de yapılacak.

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin cinayetiyle ilgili 3 polis memurunun beraat ettiği dava büyük tartışma yaratmıştı. Aynı mahkeme şimdi, baro yöneticilerinin yaptığı açıklamaları eleştiri sınırlarını aştığı gerekçesiyle değerlendiriyor. Adalet Bakanlığı’nın soruşturma izni vermesinin ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, baro başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında fezleke hazırladı.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nden (MLSA) Deniz Tekin’in haberine göre, Batman 1. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianamenin kabul edilmesinin ardından dosyayı Diyarbakır’a gönderdi. Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi, baro yöneticilerinin 301. madde kapsamında yargılanmasına karar verdi ve duruşmanın tarihini belirledi.

Bu arada, Tahir Elçi cinayeti davasında verilen beraat kararları, Elçi ailesinin avukatları tarafından protesto edilmiş ve duruşma salonu terk edilmişti. Elçi’nin ölüm yıldönümünde, 28 Kasım 2024’te, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan dava büyük bir dikkatle izleniyor.

/Kaynak: MLSA/

İlginizi Çekebilir

Beyaz Saray: Biden seçilirse ikinci dönem başkanlık süresini tamamlayacak
Tendürek Dağı’nda gizemli kale: Lav kayaları arasına inşa edilmiş

Öne Çıkanlar