Diyarbakır Barosu: Kobane Davasının takipçisi olmaya devam edeceğiz

GenelGündem

Diyarbakır Barosu, Kobani Davasında çıkan kararlara ilişkin “Aradan geçen yüz yıla rağmen maalesef İstiklal Mahkemelerinin ruhu hala duruşma salonlarında varlığını korumaktadır” açıklamasında bulundu.

Baro, X hesabı üzerinden bugün Selahattin Demirtaş dahil çok sayıda siyasetçiye cezanın kesildiği Kobani Davasına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye’de yargı bizzat siyasi hesaplaşmanın tarafı haline gelmiştir.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile MYK üyelerinin yargılandığı ve kamuoyunda “Kobani Davası” olarak bilinen davada bugün  karar verilmiştir.

Başta savunma hakkı olmak üzere adil yargılanma hakkının ihlal edildiği, AİHM’in ihlal kararlarının uygulanmadığı bir sürecin sonunda Kürt siyasetçilerine verilen ağır mahkumiyet kararları; yargının siyasi saiklerle hareket ettiğini, tarafsız ve bağımsız karar veremediğini bir kez daha göstermiştir.

Demokratik siyaseti hedef alan bu hukuksuz kararın toplum vicdanında yeri olamaz.

Aradan geçen yüz yıla rağmen maalesef İstiklal Mahkemelerinin ruhu hala duruşma salonlarında varlığını korumaktadır.

Sincan Kapalı Cezaevi Yerleşkesinde bugün görülen duruşmaya Baro Başkanımız Av. Nahit Eren katılmış, Diyarbakır barosu olarak; hak, hukuk ve adaleti esas alan bir yargı sürecinin oluşması için  Kobane Davasının takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

 

İlginizi Çekebilir

Polonya Başbakanı ölüm tehditleri aldığını açıkladı
DEM Parti: Kobani kararını tanımıyoruz

Öne Çıkanlar