Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden temiz çevre kampanyası

GenelGündem

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda “Diyarbakır’ı seviyorum, kirletmiyorum” adıyla temizlik kampanyası başlatıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetiminde bulunan ilçe belediyelerin de desteklediği kampanyanın startı, 5 Haziran’da Şêyh Seîd Meydanı’nda (Dağkapı Meydanı) verildi. Kampanyaya katılanlar, tüm kent sakinlerini temizlik noktasında sorumluluk almaya davet etti. 

 Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Murat Demir,  Amed Büyükşehir Belediyesinin başlattığı kampanyayı desteklediklerini belirterek, “Kirletmezsek, temizlemememize de gerek kalmaz. Temiz çevre, sağlık ve turizm için de önemli.  Hepimizin temiz bir çevrede yaşama hakkı var. Çocuklarımız temiz park, bahçe, sokak, meydanlarda oynamalı. Halkımız bunu hak ediyor. Amed halkını park, bahçe ve yollarımızı temiz tutmaya davet ediyoruz” dedi.  

 ‘ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTALIM’

 Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şube Eşbaşkanı Mehmet Nur Ulus,  çevre temizliğinin sağlığı da etkilediği ifade ederek, sağlıklı bireyler için en önemli şeylerden birinin de çevre temizliği olduğunu kaydetti. Temiz doğa ve temiz suyun önemine vurgu yapan Ulus, “İnsanların hastalanmaması ve kaliteli yaşam sürebilmeleri içi temizlik çok önemlidir. Bu esaslar üzerinde şehrimiz koruyacağız.  Egemenler ‘yaşadığımız yerleri yok etmesin ve kirletmesin’ diye kültürümüz, doğamız ve dilimizle mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 Kayyımla 8 yıl yönetilen kentte ekoloji ve çevre için hiçbir proje üretilmediğinin altını çizen Ulus, “8 yıldır bu şehrin yönetimine el koyan kayyımın doğaya ne kadar zarar verdiğini biliyoruz. Hevsel Bahçeleri, Sûr’un tahribatını görebiliyoruz. Bunların hepsi doğaya bakışın da göstergesidir. Bizler doğayı korumak için yeni bir politika üretmeliyiz. Belediyenin kampanyasını bu yüzden kıymetli buluyoruz ” dedi

 ‘HERKES ÇALIŞMALI’

 Temizlik kültürünün oluşturulması gerektiğini dile getiren yurttaşlardan, Selahattin Tepebaşı, “Daha temiz ve düzenli bir şehir için herkes çalışmalı” diye konuştu. Kentin temizliği için sadece belediyenin çabasının yetmediğini söyleyen Veysi Rüzgar, “Şehrin temizliğini kendi evimizin temizliği gibi görmeliyiz. Ekolojik ve çevreye duyarlı bir kent için herkes duyarlı olmalı” diye belirtti. 

 Temizlik kampanyasına katılan Veysel Alkan, “Bir vatandaş olarak belediyenin düzenlediği bu kampanyaya katıldım. Umarım Amed’in sokaklarını temizleyebiliriz.  Sokaklarımızı ve evlerimizin önünü temiz tutalım” dedi. 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Biden: İsrail, Refah konusunda ABD’nin endişelerini dikkate alıyor
ABD: Haşdi Şabi içimde Irak başbakanın emirlerine uymayanlar var

Öne Çıkanlar