Diyarbakır esnafından Kürtçe hizmet veren kafe baskınına tepki

GenelGündem
Diyarbakır’da 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle hizmetlerin artık Kürtçe yapılacağı paylaşımında bulunan kafe işletmecisi Ramazan Şimşek’in gözaltına alınmasını, Sanat Sokağı esnafları protesto etti.

 Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi’ndeki Sanat Sokağı’nda bulunan Pine Kafe’nin sahibi Ramazan Şimşek, bu sabah Kürtçe hizmet verme kararı nedeniyle gözaltına alındı. Şimşek’in gözaltı süreci devam ederken, esnaflar tepkilerini dile getirdi. Sanat Sokağı Derneği ve esnaflar, Pine Kafe önünde basın açıklaması yaptı

Amida Haber’e göre Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bulunan Sanat Sokağı’nda işletmecisi gözaltına alınan PİNE kafe önünde toplanan esnaflar, gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılması çağrısı yaptı.

PİNE kafe önünde toplanan esnaflar adına açıklamayı Sanat Sokağı Derneği Başkanı Ümit Umdu okudu.

‘Arkadaşımızın ivedilikle serbest bırakılmasını talep ediyoruz’

Umdu, Kürtçe hizmet vermenin esnaf arkadaşlarının tercihi olduğunu ve saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Ofis Sanat Sokağı Dernek Yönetimi ve esnafları olarak, ne yazık ki, bu sabah saatlerinde Ofis Sanat Sokağı esnaflarımızdan PİNE kafe sahibi Ramazan Şimşek, Kürtçe anadilde hizmet verdiğinden dolayı sosyal medyada hedef haline getirilerek gözaltına alındığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bizler okul hayatına başlamayana kadar aile içinde Kürtçe konuşmaya başlarız. Okul hayatına başladıktan sonra hem Kürtçe hem Türkçe konuşmaktayız. Sanat Sokağımızda farklı dilden hizmet etmek isteyen varsa biz esnaflar bunu hoşgörüyle karşılıyoruz. Sanat Sokağı’ndaki işletmelerin çoğunluğu olağan bir şekilde hizmetini verirken, bir esnafımızın böyle bir hizmet anlayışına karar vermesi kendisinin inisiyatifidir. Ona saygı duyulmalıdır. Esnafımızın yalnız olmadığını, bu anlamda Ofis Sanat Sokağı Derneği ve esnafları olarak hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan arkadaşımızın ivedilikle serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

/Amida Haber/

İlginizi Çekebilir

Danimarka: Ukrayna silahlarımızı Rusya topraklarında kullanabilir
Ahmet Kahraman’ın yeni romanı: Si ile Rehan

Öne Çıkanlar