Diyarbakır ve Batman’da ev baskınları: Çok sayıda gözaltı

GenelGündem
   Diyarbakır’da polis sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı baskın düzenledi. Bağlar ilçesindeki baskınlarda Halkların Eşitlik Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi Üyesi ve üniversite öğrencisi Peyam Kutlu, Berivan Nergiz, Eyüp Hekimoğlu, Hêja Jiyan Arıkboğa, Yusuf Yokuş ve Yusuf Taşcar gözaltına alındı.
İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen isimlerin gözaltı gerekçeleri öğrenilemedi.
4 ARALIK’TA TAHLİYE OLMUŞTU 
Gözaltına alınanlardan Hêja Jiyan Arıkboğa, tutuklu bulunduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden 4 Aralık’ta tahliye olmuştu. İnfazına tamamlamışına rağmen pişmanlık dayatmasını kabul etmediği için İdari ve Gözlem Kurulu (İGK) kararlarıyla tahliyesi iki kez ertelenen Arıkboğa, 10 ay sonra cezaevinden çıkabildi. Çıkışta tecride karşı cezaevlerinde süren açlık grevi eylemine dikkat çeken Arıkboğa, “Tutsakların moralleri yüksek ve halkımıza tek bir mesajı var; oda bu direnişe katılarak büyütelim” demişti.
     Batman’da ise yapılan ev baskınlarında ise Halil Yıldırım, Adnan Vural, Hamza Karaman, Kadir Nebioğlu, Samet Aravi ve Diyar Yarma isimli kişiler olmak üzere 6 kişi gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlar emniyete götürülürken, 8 kişi hakkında daha yakalama ve gözaltı kararı olduğu bilgisine ulaşıldı.
   /Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Êriş û tevlihevî zêde bûne: Li Dêrezorê çi diqewime?
Kahire Müzakereleri 3 gün uzatıldı

Öne Çıkanlar