Diyarbakır’da 5. Ma Music Günleri başlıyor

Ma Music Akademisi, kuruluşunun 5’inci yıl dönümü dolayısıyla 7 Haziran’da startını vereceği 5. Ma Music Günleri’ne katılım çağrısı yaptı. 
Amed’te faaliyet yürüten Ma Music Akademisi, bu yıl Ma Music Günleri’nin 5’incisini düzenleyecek. 7 Haziran’da startı verilecek olan ve 10-11 Haziran tarihlerinde devam edecek etkinlik, 3 gün sürecek. “Em ê zarokên vî welatî bê muzîk nehêlin/Bu ülkenin çocuklarını müziksiz bırakmayacağız” şiarıyla yapılacak 5’inci yıl etkinlileri, Ma Music Center ve Zarok Ma’da gerçekleştirilecek.
KÜRTÇE FİLİZLENİYOR
Ma Music eğitmenlerinden Ferhat Ertaş, çocukları müziksiz bırakmayacaklarını belirterek, “Bugün her yerde Türkçe müzik dinlenebiliyor ama Kürtçe müzik her yerde yok sayılmaya maruz bırakılıyor. Kültürel kırıma karşı bizler çalışmalarımızla Kürtçenin nefessiz kalmadığının, her konuda filizlendiğinin görülmesini istiyoruz. Çocuklar çalıştığı zaman, onların heyecanını sevincini görünce biz de onlarla mutlu oluyoruz. Aileler de gelip çocuklarının heyecanına ortak olsunlar. Çocuklarımız Kürtçe düşünüp, Kürtçe yaşayıp, Kürtçe konuşuyorlar” ifadelerini kullandı.
MÜZİK KÖYÜ PROJESİ 
Yapılan kültürel asimilasyona karşı çocuklarla kültürel değerleri yaşatacaklarına vurgu yapan Ertaş, “Çocuklar bizim için çok önemli, özellikle Kürtçe ve Kürtçe müziğin üzerinde bu kadar baskı varken, asimilasyona maruz kalıyorken, bu çalışmalar mutlu ediyor. Halka ‘Em ê zarokên vî welatî bê muzîk nehêlin/Bu ülkenin çocuklarını müziksiz bırakmayacağız’ sloganıyla ulaşmaya çalışıyoruz. Bu ülkedeki bütün çocuklara ulaşmak istiyoruz. Gelecekte de o çocuklara ulaşmak için farklı projelerimiz var. Yurt dışında da yaşayan çocuklar için başka çalışmalarımız var. Yine Japonya’daki çocuklarımız içinde projelerimiz var. ‘Müzik Köyü’ projemiz var. Çocukların aileleriyle birlikte yaşayabileceği, kendilerini evinde, köyünde hissedebilecekleri bir projemiz var” dedi.
MA MÜZİK GÜNLERİNE DAVET
Halkı Ma Müzik Günleri etkinliklerine davet eden Ertaş, “Bugüne kadar enstrüman ve ses eğitimi konusunda eğitim alanlar konser verecek. Çocuklar sanatını ailelerine, halka sunacak” şeklinde konuştu.
     /Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Tarikat lideri tecavüzden tutuklandı
Cizre’de Mustafa Erdem arabasında ölü bulundu!

Öne Çıkanlar