Diyarbakır’da 75 kurumdan ortak açıklama

GenelGündem

İş camiası, Baro ve STK’lar, Filistin’e yönelik katliamları protesto etmek amacıyla işletmelerin basılmasını kınayarak, çağrı yaptı.

Diyarbakır Kent Koruma Platformu Bileşenleri, İsrail’i protesto adı altında bazı özel işletmelere yönelik gerçekleştirilen saldırı eylemlerine karşı tepki gösterdi. Platform bileşeni 75 kurum ve STK yaptığı yazılı açıklamada, emniyete tedbir alınması konusunda çağrısında bulundu.

Platformun açıklamasında, “Kentimizde bulunan özel işletmelere İsrail’i protesto gösterileri adı altında bazı grupların tekbir getirilerek ve sloganlar atlara girdiği iş yerinde bulunan başta çocuklar olmak üzere insanların büyük bir panik ve korku ile karıştığı görüntüler kamuoyuna yansımıştır. Yakın zamanda gerçekleşen bu ve benzeri eylem ve saldırılar konusunda defalarca sağduyu çağrısı yapılmış ve yetkililerin de önlem alma gerekliliği ısrarlı şekilde ifade edilmiştir, ancak görüntülerden ve görgü tanıklarının beyanlarından da anlaşılacağı üzere önleyici bir tedbir alınmadığı gibi kolun göstericileri engellemeye yönelik bir müdahalesinin olmadığı anlaşılmaktadır” denildi.

YETKİLİLERE ÇAĞRIDA BULUNULDU

Bu eylemlerin kabul görmesi mümkün olmadığına dikkat çeken Platform, “Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının suç teşkil edecek şekilde özel işletmelere girerek saldırarak zarar vererek ve işyerlerinde bulunan insanlarda korku ve panik yaratarak kullanılmasını kabul etmek mümkün değildir.

Diyarbakır’da bulunan ve aynı zamanda Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nun bileşeni olarak, her yönüyle toplumda korku ve paniğe sebep olan bu ve benzeri eylemleri kınıyor, bir kez daha herkese sağduyulu davranmaya kamu görevlilerini de gerekli önleyici tedbirleri almaya ve adli süreçleri başlatmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

/EKSPRES/

İlginizi Çekebilir

Netanyahu: Gazze’deki savaş son aşamada ve İsrail, Lübnan’ı hedef alabilir
Hakkari Belediyesi’ne giden meclis üyeleri muhatap bulamadı

Öne Çıkanlar