DSÖ: BAE’de bir kişinin Orta Doğu Solunum Sendromu Koronavirüsü testi pozitif çıktı

DünyaSağlık

Geniş açılımı “Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu Koronavirüsü (Middle East Respiratory Syndrome-Coronavirus / MERS-CoV)” olan bulaşıcı solunum yolu hastalığı, dünya genelinde milyonlarca insanın ölümüne yol açan Covid-19’dan farklı bir koronavirüs türü

Birleşik Arap Emirlikleri’nde 28 yaşındaki bir şahsın ölümcül Orta Doğu Solunum Sendromu Koronavirüsü (MERS-CoV) testinin pozitif çıktığı duyuruldu.

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada, BAE’nin Umman sınırındaki el Ayn kentinde yaşayan ancak BAE vatandaşı olmayan şahsın geçen ay hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Sağlık yetkilileri erkek olduğu belirtilen şahsın temas halinde olduğu 108 kişinin kontrolden geçirildiğini ancak şu ana kadar herhangi bir ikincil enfeksiyona rastlanmadığını aktardı.

Geniş açılımı “Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu Koronavirüsü (Middle East Respiratory Syndrome-Coronavirus / MERS-CoV)” olan virüs, dünya genelinde milyonlarca insanın ölümüne yol açan Covid-19’dan farklı bir koronavirüs türü.

Daha önceki bilimsel çalışmalarda Mers virüsünün develerden insanlara geçtiğine dair kanıtlar bulunmuştu.

Bu arada BM Sağlık Ajansı (DSÖ), el Ayn’deki hastanın tek hörgüçlü develerle temas ettiğine dair herhangi bir işaret bulunmadığını da bildirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Bakanlığı, konuyla ilgili sessiz kalmayı tercih etti.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ateş, öksürük ve nefes darlığına neden olan ve bazı durumlarda zatürreye yol açabilen MERS-CoV vakaları 2012’den bu yana 27 ülkede görüldü.

Yine verilere göre bu süre zarfında 2 bin 605 vaka ve buna bağlı 936 ölüm vakası rapor edildi.

Uluslararası etkinliklerin merkezlerinden olan BAE, kasım ve aralık aylarında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansına ev sahipliği yapacak.

Mers-CoV virüsü

Uzmanlara göre MERS-CoV virüsü, hastayla doğrudan veya solunum yolu salgılarıyla temasla, mikroplarla kirlenmiş yüzey ve eşyalarla temasla, hapşırma, öksürük ve konuşma esnasında havaya yayılan damlacıkların solunum yolundan alınmasıyla bulaşabilir. Kuluçka süresi olan 2-14 günü takiben halsizlik, burun akıntısı, öksürük, ateş, baş ağrısı, kusma, ishal, solunum güçlüğü, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler görülebilir. Belirtisiz ya da hafif belirtilerle seyredebildiği gibi genellikle ağır solunum yolu bulgularıyla kendini gösteren viral bir hastalıktır.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu: Ümit Özdağ’a bakanlık verdiysem partimizin hakkından verdim; çalışsaydınız, beni bu duruma sokmasaydınız
Gazeteci Kurdo Baksi: Yerel seçim öncesi Rojava’ya operasyon planı var

Öne Çıkanlar