Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı: Benim işim yeni başlıyor

GündemPolitika

31 Mart yerel seçimlerinde yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı.

İl Seçim Kurulu’nda mazbatasını aldıktan sonra konuşan İmamoğlu “Aynı zamanda 16 milyon insanımızın mazbatası aslında bana verilen mazbata. Değeri, sorumluluğu çok büyük” dedi.

İmamoğlu, “Şehrin bütün unsurlarıyla çok özenli, çok nitelikli bir 5 yılı bu şehre yaşatmak en büyük arzumuzdur” diye konuştu.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak aday gösterdiği İmamoğlu, seçimlerde yüzde 51,1 oy oranı ile ikinci dönem için yeniden seçildi.

Rakibi AKP’li Murat Kurum ise yüzde 39,6’da kaldı.

İmamoğlu, mazbatasını aldıktan sonra Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde toplanan kalabalığa seslendi.

Sandığa inandığını ama sandığın adaletsizliğe uğramaması gerektiğini belirten İmamoğlu, “Şu anda arzu etmediğimiz ve kaygılandığımız birtakım hususlar var, çifte standart kararlar alınıyor. Bunları ilgi ve titizlikle takip ediyorum. İstanbul’un bazı ilçelerinde sayımlar yapılıyor ama bazı ilçelerinde aynı biçimde yapılan itirazlar reddediliyor.”

İmamoğlu, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının geri alınması ve AKP’li adaya mazbata verilmesi kararını da eleştirdi.

“Van’da yaşanan tam bir garabet. Bütün bu hususları titizlikle takip ediyorum” diyen İmamoğlu şöyle devam etti:

“Bu kardeşiniz bu konuda demokrasiden, haktan, hukuktan, adaletten yana olmaktan asla vazgeçmeyecek… Haksızlıklara karşı sonuna kadar mücadelenin neferi olacağımı kimse unutmasın. İmamoğlu’nun işi seçim bitti işim bitti değil, benim işim yeni başlıyor.”

CHP’den yapılan açıklamaya göre, Genel Başkan Özgür Özel mazbatanın Abdullah Zeydan yerine ikinci gelen adaya verilmesi üzerine bir heyet görevlendirdi.

İmamoğlu, Tuzla’da CHP’den Belediye Başkanı seçilen Eren Ali Bingöl’e de mazbatasının verilmesi gerektiğini belirterek, “Buradan Tuzla’ya da mesaj veriyorum, derhal arkadaşımın mazbatasını verin. Vay efendim ‘Pazar gününü bekliyoruz…’ Neden? Daha fazla dosya, evrak gitsin diye mi?” ifadelerini kullandı.

/BBC/

İlginizi Çekebilir

Biden: İsrail, yardım görevlilerini korumak için gerekeni yapmadı
Selçuk Bayraktar Forbes’un milyarderler listesinde

Öne Çıkanlar