Endonezya’da toprak kayması: Ölü sayısı 37’ye yükseldi

DünyaGündem

Endonezya’nın Batı Sumatra bölgesinde şiddetli yağışların yol açtığı toprak kaymasında hayatını kaybedenlerin sayısı 37’ye yükseldi.  İlk belirlemelere göre kayıp 17 kişinin kayıp olduğu ve 100’den fazla binanın ise toprak altında kaldığı belirtiliyor.

ARD’de yer alan habere göre Endonezya’nın Sumatra adasında cumartesi günü şiddetli yağmurun ardından Marapi yanardağının yamacına soğuk lav ve çamur kaymaları yaşandı. 

Muson yağmurları sonucu ve büyük heyelan nedeniyle 100’den fazal bina sular altında kaldı. 

Soğuk lav ve çamur, Marapi Yanardağı’nın yamaçlarından aşağıya doğru aktı; bu da özellikle tehlikeli bir durum yarattı. 

“Laharlar” olarak adlandırılan bu tür çamur kaymaları özellikle tehlikeli kabul ediliyor çünkü aniden meydana geliyorlar ve çamur, kaya ve moloz karışımıyla hızla vadiye doğru ilerliyorlar.

2.891 metre yüksekliğindeki Marapi, Endonezya’nın en aktif yanardağlarından biridir. Aralık ayında meydana gelen patlama, külün üç kilometre yüksekliğe çıkmasına neden oldu ve 20’den fazla dağcının ölümüne yol açtı. 

Endonezya hükümetine göre Halmahera Adası’ndaki Ibu yanardağı da bugün patladı. Yanardağ yetkililerine göre, yerel saatle sabah 9’dan kısa bir süre sonra yanardağdan beş kilometre yüksekliğe kadar duman sütunları yayıldı. Ülkenin resmi volkanik aktivite sayfası, patlama sırasında yüksek bir gümbürtü duyulduğunu ve depremin hissedildiğini belirtiyor. 

Endonezya Volkan Merkezi başkanı Hendra Gunawan, yanardağın yakınındaki herkesin kül yağmuru sırasında korunmak için maske ve gözlük takması gerektiğini söyledi. 

/ARD/

İlginizi Çekebilir

Gürcistan halk ‘yabancı ajan yasa tasarısına’ karşı direnmeye devam ediyor 
Almanya Euro 2024 için güvenlik önlemlerini artırıyor

Öne Çıkanlar