Erbakan’dan Erdoğan’a: ABD’nin, ‘Genişletilmiş Büyük Ortadoğu’ projesi görevlerinden ayrıl

DünyaGündem

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, İsrail’e getirilen ihracat kısıtlamalarının geç ve yetersiz olduğunu söyleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Genişletilmiş Büyük Orta Doğu’ projesi görevlerinden ayrılmasını istedi.

Ticaret Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle bu ülkeye yönelik bazı ticari kısıtlama kararları aldı. Ancak sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, açıklanan yaptırımların yetersiz olduğunu öne sürdü.

Ayrıca Erdoğan’a çağrı yapan Erbakan, ABD’nin, ‘Genişletilmiş Büyük Ortadoğu’ projesi kapsamında ortaya koyduğu: “Demokrasi Yardım Diyaloğu”nun eş başkanlığı görevinden ayrılmasını istedi.

Fatih Erbakan sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’de yaşanan soykırım karşısında ‘Uçak Benzini ve Jet Yakıtı’ başta olmak üzere, Türkiye’den İsrail’e sevk edilen 50 maddeye kısıtlama getirilmesi bugüne kadar çocuk katili Siyonist rejim ile yapılan ticaretin boyutunu, olayın vehametini açıkça gözler önüne sermiştir.

Aziz milletimizin bu konudaki hassasiyetinde ne kadar haklı olduğu görülmüştür.

Özellikle de Gazze katliamlarında kullanılmış olması kuvvetle muhtemel olan ‘Uçak Benzini ve Jet Yakıtı’nın Türkiye’den gönderilmiş olması tam bir felakettir.

Diğer taraftan bu karar 35 bin masum insan katledildikten sonra alınmış, son derece geç kalınmış bir karardır.

Hükümet’in sadece bu ilan edilen 54 madde ile yetinmeyip, diğer tüm ticari alanlarda da İsrail’e yönelik kısıtlama getirmesi, İsrail’i füze saldırılarına karşı korumak için kurulmuş olan Malatya Kürecik Radar Üssü’nün kapatılması ve İncirlik Üssü üzerinden İsrail’e yönelik muhtemel silah ve mühimmat sevkiyatının da durdurulması konusunda önleyici tedbirleri acilen alması gereklidir.

Ayrıca İsrail’e Türkiye üzerinden sevkiyat yapması muhtemel diğer ülkelere karşı gerekli önlemleri alarak tüm hava sahamız, karayollarımız ve denizlerimiz üzerinden İsrail’le ticarete izin verilmemesi gerekmektedir.

Türkiye öncülüğünde D-8 ülkeleriyle acil olağanüstü toplantı yapılarak İsrail’e yönelik kapsamlı önleyici tedbirlerin alınması da sağlanmalıdır.

Bütün bunlarla birlikte, 2004 yılının Haziran ayında ABD’nin Georgia eyaletinde yapılan G-8 zirvesinde ABD’nin, ‘Genişletilmiş Büyük Ortadoğu’ projesi kapsamında ortaya koyduğu: “Demokrasi Yardım Diyaloğu”nun eş başkanlığı ve “Ilımlı İslam” kavramının sözcülüğü görevlerini üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu görevlerini bir an evvel iade etmesi de milletimizin arzusudur.”

 

/euronews/

İlginizi Çekebilir

ABD, İran’dan elde ettiği mühimmatı Ukrayna’ya aktardı
Steinmeier: Ramazan Almanya’da inanç dünyasının bir parçası

Öne Çıkanlar