Erbil Peşmerge bilgilerini Bağdat’a göndermeyi kabul etti

DünyaGündem

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, bugün yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) Bağdat hükümetiyle anlaşmaya varmasının ardından güvenlik çalışanlarının ve Peşmerge güçlerinin isim listelerini Bağdat’a göndereceğini söyledi.

Süleymaniye’de gazetecilere konuşan Talabani, “Güç ve güvenlik güçlerinin isimlerinin gönderilmesi konusunda federal hükümetle anlaşmaya vardık” dedi.

İsimlerin tam listesinin Cumartesi veya Pazar günü Bağdat’a ulaşacağını söyledi.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi Şubat ayında, Bağdat’ın federal bütçeden ödemeye başlayabilmesi için KBY’ye çalışan maaşlarının aylık bütçesinin dökümünü maliye bakanlığına sunmasını şart koşmuştu.

Bağdat, 2024’ün ilk beş ayında memur maaşlarını karşılamak için fon gönderdi ancak Kürdistan Bölgesi Peşmerge ile güvenlik güçlerinin isimlerini ve maaş bodrolarını içeren ayrıntılı bir liste göndermedi.  Bu nedenle Nisan ve Mayıs aylarında sivil memurların maaşları ödendi ancak Peşmerge ve güvenlik bürokrasisinin maaşları gönderilmedi.

Talabani, prosedürleri izlemek üzere her iki tarafın mali denetim ekiplerinden bir komite kurulduğunu ve bilgilerin Bağdat’a gönderilmesi konusunda uzlaşma sağlandığını açıkladı.

/rûdaw/

 

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Feminist Kadın Grubu üyelerinden Diyarbakır’a ziyaret
Cumartesi Anneleri bu hafta Veysel Güney için seslendi

Öne Çıkanlar