Erbil’de öldürülen KNK üyesi Deniz Cevdet Bülbün’ün cenazesi Hakkari’ye uğurlandı

GenelGündem

Erbil’de silahlı saldırıda yaşamın yitiren KNK üyesi Deniz Cevdet Bülbün’ün cenazesi memleketi Hakkari’ye uğurlandı.

Rûdaw muhabiri Peyam Serbest’in bildirdiğine göre; 18 Eylül’de Erbil’de düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden ve Erbil Adli Tıp Morgunda tutulan Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) üyesi Deniz Cevdet Bülbün’ün cenazesi ailesine teslim edildi.

KNK Erbil Temsilciliğinde düzenlenen tören ardından Deniz Cevdet Bülbün naaşı Hakkari’ye doğru yola çıktı.

Bir ambulansla yola çıkan Deniz Cevdet Bülbün’ün naaşı Serzer/Üzümlü Sınır Kapısından geçerek memleketi Yüksekova (Gever) ilçesine bağlı Dêlezê (Kısıklı) köyünde toprağa verileceği öğrenildi.

Rûdaw’a konuşan Deniz’in acılı annesi Şehnaz Bülbün şunları söyledi:

“Oğlum tüm Kürdistan’ın şehididir. Biz onunla gurur duyuyoruz. O onurlu ve namuslu bir yolda gitti. Oğlum çok başarılı bir insandı. Oğluma çok yazık oldu.”

Yüksekova’da Kürtçe öğretmenliği yapan 30 yaşındaki Deniz Cevdet Bülbün’ün, bir dönem Rojava’da KNK Temsilci olarak görev yaptıktan sonra son 3 yıldır Erbil’de yaşadığı ve KNK Erbil Temsilcisi olduğu belirtildi.

Deniz’in amcası Necmi Bülbün, yeğenin naaşını Dêlezê (Kısıklı) köyünde toprağa verileceklerini ve taziyesini de köyde kuracaklarını söyledi.

KNK’li yetkililer olayın olduğu 18 Eylül’de Deniz Cevdet Bülbün kurumun binasında tek başına olduğunu söyledi.

KNK Erbil Temsilcisi Eş Başkanı Zeyneb Murad  “Şimdiye kadar kimseyle bir sorun yaşamadık. Hiçbir zaman, öğlen saatlerinde bir kişinin kurumun kapısına gelerek bir terör saldırısı gerçekleştirileceğini tahmin etmemiştik. Saldırganın kimliği hakkında bir bilgimiz yok. Güvenlik güçleri hem kurumun hem de çevredeki iş yerlerinin güvenlik kamera kayıtlarını almış” dedi.

Murad, söz konusu saldırının herkes için “tehlike çanı” olarak algılanması gerektiğini belirterek tüm siyasi taraflara bu olayın takipçisi olma çağrısında bulundu.

Saldırıya ilişkin soruşturma sürerken Kürdistan Bölgesi asayişinden konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

 Bülbün’ün cenazesi 5 saattir hastanede bekletiliyor

 

Öte yandan Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Deniz Bülbün cenazesi Hewlêr’de yapılan tören ardından memleketinde defnetmek üzere yola çıkartıldı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Milletvekilleri Newroz Uysal Aslan, Kamuran Tanhan ve Barış Anneleri’nin de içinde olduğu kitle cenazeyi karşılamak için sınır kapısına gitti.

Asker ablukasına alınan sınır kapısında bekletilen cenaze daha sonra otopsi işlemleri yapılacak gerekçesiyle Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürüldü.
Bülbün’ün cenazesi yaklaşık 5 saattir hastanede tutuluyor.

İlginizi Çekebilir

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi
BM, İran’daki baskıları arttıran yasanın iptalini istedi

Öne Çıkanlar