Erdoğan Berlin’e gitti: Polis alarma geçti

DünyaGündem
🔴 Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam oynanacak Türkiye-Hollanda maçını izlemek üzere Berlin’e gitti. Türkiye’nin maçı siyasi gösteriye dönüştürmesi nedeniyle kentte olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Milli Futbol Takımı ile Hollanda Milli Takımı arasında oynanacak 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası çeyrek final karşılaşmasını izlemek üzere Almanya’nın başkenti Berlin’e gitti. Erdoğan’a Olimpiya Stadı’ndaki maçı izlemek üzere eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir’in eşlik ettiği bildirildi.

Türk takımının oyuncusu Merih Demiral’ın Avusturya maçında yaptığı bozkurt işareti nedeniyle gergin bir atmosferin oluştuğu Berlin’de maç öncesi tansiyon yükseldi.

Türk takımına destek vermek isteyen taraftarların bugün Breitscheid Meydanı’ndan stadyuma doğru gerçekleştirdiği yürüyüşün, taraftarların bozkurt işareti yapması nedeniyle engellendiği bildirildi.

Polis, taraftarlara bozkurt işareti yapmamaları uyarısında bulunurken, Berlin Polisi’nin X hesabından yapılan paylaşımda bir taraftar yürüyüşünün “politik mesjalar vermek için uygun bir platform olmadığı” ifade edildi.

Öte yandan Türk taraftarları, dernekleri ve siyasilerinin futbol maçına siyasi bir misyon biçmeleri, hamaset üretmeleri tedirginlik yarattı.

Erdoğan da Berlin’de bozkurt selamlı, mehter marşı ve milliyetçi sloganlarla karşılandı.

Berlin polisin bu nedenle Erdoğan’ın gelişiyle birlikte güvenlik önlemlerini arttırdığı ve çevre kentlerden takviye polis gücü istediği belirtildi.

İlginizi Çekebilir

EURO 2024: İngiltere, İsviçre’yi penaltılarla 5-3 yendi
Sisi ve Esad, Gazze’yi görüştü

Öne Çıkanlar