Erdoğan ile Putin telefonda görüştü

DünyaGündem

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. İki liderin, Putin’in Türkiye’ye ziyareti konusunda mutabık kaldığı bildirildi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşmesinde, “barış köprüsü” olarak değerlendirdiği Karadeniz Girişiminin uzun süre devre dışı kalmasının kimsenin yararına olmadığını vurgulayarak, Türkiye’nin Karadeniz Girişiminin devamı için yoğun çaba ve diplomasi yürütmeye devam edeceğini kaydetti.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın telefonda görüştüğünü söylerken, Moskova’nın Tahıl Anlaşması’na dönüş konusunda duruşunu bir kez daha vurguladı.

Rusya, Tahıl Anlaşması konusunda taleplerinin karşılanması durumunda Tahıl Anlaşması’na dönmeye hazır olduklarını söyledi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, kendilerine Rusya’nın Tahıl Anlaşması için müzakerelere dönmeye hazır olduğunun söylendiğini, ancak “henüz buna dair bir kanıt görmediklerini” ifade etti. Salı günü düzenlediği basın toplantısında Tahıl Anlaşması’na değinen Thomas-Greenfield, “Eğer Rusya kendi gübresini küresel piyasalara ulaştırmak ve tarım ihracatı yapmak istiyorsa bu anlaşmaya dönmeleri gerekecek” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, salı günü de, “Moskova, tahıl anlaşmasına gecikme olmadan dönmeye hazır; ancak Rusya’nın şartları karşılanmalı” demişti.

Rusya, Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda imzalanan, Rusya’nın işgalinden sonra Ukrayna limanlarında mahsur kalan milyonlarca ton tahılın dünyaya ulaştırılmasını sağlayan Tahıl Anlaşması’na katılımını 17 Temmuz’da durdurduğunu duyurmuştu.

Anlaşma kapsamında yaklaşık 33 metrik ton mısır, buğday ve diğer tahıllar, Ukrayna’dan dünyanın çeşitli yerlerine gönderilirken, son gemi ise pazar günü Ukrayna limanından ayrılmıştı.

Rusya, kendi tahıl ve gübresini ithal etmesi yönünde verilen sözlerin tutulmadığını gerekçe göstererek anlaşmayı uzatmama tehdidinde bulunuyor. Moskova ayrıca, anlaşma kapsamında tahılın söz verildiği üzere en yoksul ülkelere ulaştırılmadığını iddia ediyor. BM ise anlaşmanın gıda fiyatlarını küresel olarak yüzde 20 oranında düşürerek en yoksul ülkelere yardımcı olduğunu belirtti.

Dünya Gıda Programı’na göre, anlaşma kapsamında ihraç edilen tahılın yüzde 46’sı Asya’ya, yüzde 40’ı Batı Avrupa’ya, yüzde 12’si Afrika’ya ve yüzde 1’i Doğu Avrupa’ya gitti.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Şenyaşar ailesi görüşmek için gittiği Adalet Bakanlığı binasına alınmadı
Blinken, Nijer Cumhurbaşkanı Bazum ile telefonda görüştü

Öne Çıkanlar