Erdoğan ile Stoltonberg görüştü: Rusya, İsveç, F-16

DünyaGündem

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü. Görüşmede, Rusya’da son günlerde yaşanan gelişmeler ele alınırken İsveç’in NATO üyeliği de konuşuldu. 

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erdoğan ile Stoltenberg’in dünyadaki son gelişmeleri konuşmak üzere telefon görüşmesi gerçekleştirdiği duyuruldu.

Rusya’da son gelişmeler, İsveç’in NATO’ya üyeliği ve Türkiye’nin F-16 taleplerinin konuşulduğu görüşme hakkında Cumhurbaşkanlığı, şu açıklamayı yaptı: 

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Rusya’da yaşanan son gelişmeler ele alındı. Rusya’daki gerilimin sona ermesinin Ukrayna sahasında geri dönülmez insani felaketlerin önünü aldığı belirtildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e Rusya’daki gelişmelerin Ukrayna’da adil barış yolunda yeni bir kilometre taşı olması temennisi iletildi. Görüşmede, İsveç’in NATO üyeliği de ele alındı. Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine karşı yapıcı tutumunun devam ettiği ancak PKK/PYD/YPG yanlıları bu ülkede serbestçe eylem düzenledikçe yapılan mevzuat değişikliklerinin bir anlamı olmadığı ifade edildi. F-35 bağlamında yaşanan haksızlıkların Türkiye’nin F-16 talebinde İsveç’in üyeliğiyle bağlı kılınması çabalarının Türkiye’ye değil esasen NATO’ya ve NATO’nun güvenliğine zarar verdiği ifade edildi.”

/T24/

İlginizi Çekebilir

Blinken: Rusya, Kiev’i ele geçirmeye çalışırken Moskova’yı korumak zorunda kaldı
Almanya ile Ukrayna arasında F-16 Koalisyonu tartışması

Öne Çıkanlar