Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Reşid ve Başbakanı Sudani ile görüştü

DünyaGündem

Türkiye Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Reşid ile bir araya geldi. Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Reşid ile gerçekleştirdiği görüşmede, ”Türkiye’nin PKK ile mücadele konusunda Irak’tan beklentilerinin bulunduğunu,”söyledi.

Erdoğan, günübirlik ziyareti kapsamında, Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile bir araya geldi.

Bağdat Sarayı’ndaki görüşme, basına kapalı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, ”Türkiye ve Irak ikili ilişkileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, bölgesel ve küresel meseleler ile terörle mücadele konularının ele alındığı ”görüşmede Erdoğan, ”Türkiye’nin PKK ile mücadele konusunda Irak’tan beklentilerinin bulunduğunu, Irak’ın terörün her türlüsünden arındırılması gerektiğini” ifade etti.

”Bağdat ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki ilişkilerin rayına girmesinin ve Türkmenlerin hak ettiği konuma ulaşmalarının Irak’ın istikrarı için önemli olduğunu” da belirten Erdoğan, Gazze’deki İsrail zulmünü durdurmak için çabaların devam ettiğini, Müslüman ülkelerin bu süreçte birlik içinde hareket etmesinin gerektiğini kaydetti.

Erdoğan, Irak Başbakanı Sudani ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüştü.

Erdoğan’ın, Irak’taki resmi ziyaretleri kapsamında, Bağdat’taki Hükümet Sarayı’nda Sudani ile yaptığı görüşme de basına kapalı gerçekleşti.

 

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Yapay zeka ile kontrol edilen savaş uçağı insan pilotla savaştı
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier İstanbul’da

Öne Çıkanlar