Erdoğan: İran için bir günlük milli yas ilan ediyoruz

GündemPolitika

🔴 Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kabine toplantımızda, İran halkının yaşadığı derin acıyı paylaşmak üzere ülkemizde bir günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Türk demokrasisi, yeni ve sivil bir anayasayı ülkemize kazandırarak darbe geleneği ile hesaplaşmasını tamamlamalıdır. Mevcut anayasanın yeni Türkiye’yi taşıması mümkün değil. 85 milyon olarak yeni yüzyılda, yeni anayasa ülküsünü gerçeğe dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum.” dedi.

“İran’da Bayraktar Akıncı İHA, zorlu hava şartlarına rağmen bölgede 7,5 saat arama tarama faaliyeti yaparak toplam 2100 kilometrelik uçuş gerçekleştirdi.” ifadelerini kullananan Erdoğan, doğum artış hızını eleştirdi. “TÜİK’in 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir. Bu, açık söylüyorum, Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir.” dedi.

“İran halkının yaşadığı acıyı paylaşmak üzere bir günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık”

 Erdoğan açıklamasında, “Kabine toplantımızda, İran halkının yaşadığı derin acıyı paylaşmak üzere ülkemizde bir günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık.” ifadelerini kullandı.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Ocalan: Ti cudahî navbera biryarên dadgehkirina Şêx Seîd û Seyîd Riza û Doza Kobaniyê nîne
İsrail Humus’u bombaladı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Öne Çıkanlar