Esad olumlu yanıt verdi: Özel Şam’a gidiyor

GündemPolitika

🔴CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Halk TV’de yaptığı açıklamada, Özel’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşme isteğinin Şam yönetimi tarafından kabul edildiğini duyurdu. 

Bulut, Özel’in Şam’a gideceğini belirterek, Esad ile görüşmenin yakında gerçekleşeceğini belirtti.

ANKA’nın aktardığına göre Bulut, “Şam ile irtibatımız var. Görüşme niyetine ilişkin, bu konuların çözümüne ilişkin niyet ifadesi karşılık buldu. Bundan sonraki kısım sadece şartların olgunlaşması yani nerede görüşme yapılacak, hangi tarihte yapılacak bunlar konuşulacak. Ama biz niyet olarak bir an önce bu görüşme isteğimizi ifade ettik. Şam’dan da bu isteğe olumlu cevap geldi. Şartlar oluşunca bu görüşme gerçekleşecektir” dedi.

“Önce Özel mi görüşecek Erdoğan mı görüşecek?”

Suriye ile temas kurulmasının önemli olduğunu vurgulayan Bulut, şunları söyledi:

“Gelelim Suriye meselesine, bir sorun var ve bu sorunun müsebbiblerinden bir tanesi Cumhurbaşkanımız. Yeni Osmanlıcılık ‘oraya bayrağımızı koyacağız’ dedi. Suriye’de bizim bayrağımızın olduğu küçük bir toprak parçası (Süleyman Şah Türbesi) oradan bile biz o türbeyi taşıdık. On milyonun üzerinde mülteci geldi ülkemize. Yani yarattığı kültürel değişiklikler, ekonomide yarattığı hasar, toplumsal gerginlikler… Kayseri meselesi, Sivas’ın olduğu gün Kayseri’de olaylar vardı. Bu ülke 6-7 Eylülleri yaşamış bir ülke, Maraş’ı yaşamış bir ülke. Bu kadar elektriğin yüksek olduğu bir yerde bu sorunu çözmeye dair kim sorumluysa ona destek vermek lazım. Efendim biz söyledikten sonra Tayyip Erdoğan da görüşeceğini ifade ediyor. Görüşsün. Bazen şöyle bir soru geliyor, önce Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı mı görüşecek, Cumhurbaşkanı mı görüşecek? Vallahi kim görüşürse görüşsün, çünkü bu meseleyi barışçıl bir yöntemle çözmek gerekiyor.”

Özgür Özel ne demişti?

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, geçen hafta Suriye ziyareti ile ilgili olarak, “Çok yakın bir süreçte Şam ziyareti olacak. Bir aksilik çıkmazsa bir heyetle gideceğim, görüşeceğim. Türkiye ile Esad’ın masaya oturup bu sorunu çözüp Avrupa’dan da kaynağın bulunması için inanılmaz gayret sarf edeceğim. Bu konuda şimdiye kadar görülmüş en büyük, en yoğun uluslararası temasları ve kampanyayı da yapacağız. Yeter ki Türkiye’de şu sığınmacı meselesinden kurtulmak üzere herkes iradesini göstersin. İnsan haklarına da aykırı işler yapmaksızın ama Kayseri benzeri olayları yaşamanın da endişesiyle bu meselenin çözülmesi lazım” demişti.

Bakırhan tepki göstermişti

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tunce Bakırhan, dünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada, Özel’e tepki göstermiş, ”İki Kürt düşmanı lideri Erdoğan ile Esad’ı Kürt karşıtlığında bir araya getirmek sana mı kaldı?” diye tepki göstermişti…

 

İlginizi Çekebilir

Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programları kapatıldı
DEM Parti kira desteği için kanun teklifi verdi

Öne Çıkanlar